Aktualizacja: 19.02.2025 19:43 Publikacja: 05.05.2024 13:50
Foto: Monnaies de Collection (MDC)
Wyjątkowa pod względem wielkości i piękna, moneta została prawdopodobnie wyprodukowana po bitwie pod Chocimiem, która miała miejsce w 1621 roku, w której to, polsko-litewskie siły katolickie zwyciężyły nad muzułmańskimi wojskami osmańskimi – wynika z informacji w katalogu domu aukcyjnego Monnaies de Collection (MDC).
Prócz niej na aukcji w hotelu Metropole w Monako, wystawiona została 3-dukatówka z wizerunkiem Jana II Kazimierza Wazy, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego w latach 1648-1668, z ceną wywoławczą 25 tys. euro, a także druga moneta z wizerunkiem Zygmunta III Wazy z ceną wywoławczą 15 tys. euro.
Unia Europejska rozważa gigantyczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 miliardów euro. Eksperci przewidują, że zakończenie wojny może wywołać odpływ ukraińskich pracowników z Polski, co wpłynie na rynek pracy. Chiny ograniczają eksport technologii do produkcji baterii, a Francja okazuje się głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie.
Deklaracje MON o ewentualnej zbrojeniowej spółce joint venture dotyczą produkcji amunicji do zestawów Himars. Ale droga do budowy takiego zakładu jest długa i kręta. Teraz piłka jest po stronie Amerykanów.
Rynek mocno liczy na wzrost wydatków na obronność na Starym Kontynencie.
Sytuacja geopolityczna i dynamika jej zmian dostarcza nam duży zestaw tematów o wielkiej wadze. Widzimy wzmożone zainteresowanie i wielką potrzebę omówienia tego, czego doświadczamy – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Wspieramy zieloną transformację firm poprzez nowe instrumenty gwarancyjne oraz pomagamy krajowym przedsiębiorcom przy wchodzeniu na rynki poza Europą – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
W internecie jest coraz więcej webinarów i podcastów o rynku sztuki. Przekazywana jest tam powierzchowna wiedza, pomijane są zagrożenia. Opłaca się znać rzetelną literaturę naukową, dzięki niej bezpieczniej dokonamy zakupów.
Hossa panuje na rynku historycznych numizmatów. 28 stycznia rozpocznie się siedmiodniowa aukcja Gabinetu Numizmatycznego Damian Marciniak. Licytowanych będzie blisko 4,7 tys. obiektów. To dobra zapowiedź roku.
Obroty na krajowych aukcjach sztuki w 2024 roku wzrosły nieznacznie. Jest już doroczny raport portalu Artinfo.pl. Wolny rynek odkrył nieznane dzieła. Pojawiła się nowa forma handlu.
Już niedługo poznamy bilans 2024 roku, opracowany jak zawsze przez portal Artinfo.pl. Zapowiada się dobry wynik. Grudniowe aukcje mają wysokie obroty, oferują dzieła o muzealnej wartości.
Zawsze w grudniu na aukcjach sztuki oraz numizmatycznych notowane są rekordowe zakupy. Antykwariusze przygotowali specjalną ofertę.
INWESTYCJE ALTERNATYWNE. Szkło, kryształy czy porcelana należą do najdelikatniejszych znanych człowiekowi budulców, nic więc dziwnego, że dzieła sztuki z nich tworzone mogą stać się obiektem namiętnego pożądania dla kolekcjonerów staroci. W końcu ocalić takie cacko przez dekady czy nawet stulecia to sztuka sama w sobie.
W trzech kwartałach tego roku obroty na krajowych aukcjach sztuki były wyższe o 11 proc. niż rok wcześniej – poinformował portal Artinfo.pl. Czwarty kwartał będzie zdecydowanie lepszy. Świadczą o tym rekordowe sprzedaże.
Wprawdzie w Europie Środkowej i Centralnej trzeci kwartał br. przyniósł kolejny z rzędu wzrost popytu na złote sztabki i monety, ale w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza to spadek sprzedaży o niemal 19 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas