Minister finansów Niemiec: Możemy wydawać na obronę nawet o 9 mld euro więcej

Niemiecki minister finansów Christian Lindner uważa, że Niemcy stać na wydanie a obronę nawet o 9 mld euro więcej. Lindner powiedział agencji dpa, że spodziewa się dodatkowych wydatków na obronność jednak dopiero od 2028 r.

Publikacja: 02.04.2024 14:21

Bojowe wozy piechoty (BWP) Marder podczas międzynarodowych ćwiczeń szkoleniowych Allied Spirit 24 na

Bojowe wozy piechoty (BWP) Marder podczas międzynarodowych ćwiczeń szkoleniowych Allied Spirit 24 na poligonie w Hohenfels w Niemczech. Allied Spirit 24 to ćwiczenia armii amerykańskiej dla sojuszników i partnerów z NATO

Foto: Bloomberg

Dodatkowe fundusze mogłyby zostać uwolnione, gdyby Niemcy spłaciły dług poniżej ustalonego przez UE celu wynoszącego 60 proc. produktu krajowego brutto z 63 proc. - powiedział Christian  Lindner.

Republika Federalna Niemiec, wydaje 73,41 miliarda dolarów na obronność, jest to rekordowa wartość dla Niemiec od dawna – przypomina Reuters.

„Jeśli zejdziemy poniżej tego limitu, wówczas będzie można ponownie dyskutować o planowanej na 2028 rok spłacie długu związanego z koronawirusem” – powiedział minister finansów Niemiec.

Czytaj więcej

Unijne zbrojenia na wspólny kredyt. Budżety obronne wciąż rosną

Niemcy spłacają 300 mld euro długu covidowego

W odpowiedzi na pandemię Covid-19 i wojnę na Ukrainie niemiecki rząd zaciągnął pożyczki awaryjne na łączną kwotę około 300 miliardów euro w latach 2020, 2021 i 2022, zawieszając jednocześnie hamulec zadłużenia ograniczający zaciąganie pożyczek rządowych – pisze Reuters.

Niemcy planują spłatę zadłużenia w wysokości 9 miliardów euro rocznie od 2028 r. i 10,8 miliarda euro rocznie od 2031 r. „Jeśli jednak do tego czasu ciężar pandemii na poziomie długu zostanie już przezwyciężony, spłata mogłaby zostać znacząco zmniejszona” – powiedział minister. „To udostępniłoby miliardy, które pomogą nam osiągnąć cel NATO w budżecie federalnym po zakończeniu specjalnego programu dla Bundeswehry” – powiedział minister Lindner.

Czytaj więcej

Polska zbroi się na (światową) potęgę. Wydatki na obronność poszybowały

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku Niemcy utworzyły specjalny fundusz o wartości 100 miliardów euro na zakup nowoczesnej broni. Zobowiązała się także do osiągnięcia celu NATO, jakim jest wydatkowanie co najmniej 2% PKB na obronność. Niemiecki rząd przygotowuje obecnie budżet na rok 2025 i plan finansowy do roku 2028. Rok 2028 uznawany jest za szczególnie trudny, gdyż w funduszu specjalnym wyczerpią się rezerwy i prawdopodobnie potrzebne będzie dodatkowe 20–25 miliardów euro w zwykłym budżecie obronnym, aby wypełnić kwotę wydatków NATO.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas