Antyputinowski oligarcha chce się pozbyć AS Monaco

Rosyjski miliarder Dmitrij Rybołowlew wynajął firmę doradczą, która pomoże mu w sprzedaży się klubu piłkarskiego AS Monaco - pisze francuski dziennik ekonomiczny „Les Echos”.

Publikacja: 22.01.2024 13:47

Rodez Aveyron Football vs AS Monaco

Rodez Aveyron Football vs AS Monaco

Foto: VALENTINE CHAPUIS / AFP

Rybołowlew jest jednym z „dobrych” oligarchów, który opuścił Rosję 10 lat temu i stał się rezydentem księstwa. Teraz dotarli do niego amerykańscy inwestorzy zainteresowani przejęciem 66,7 proc. akcji w AS Monaco, które należą do Rybołowlewa.

Oligarcha nie mówi „nie”. Wynajął już bank inwestycyjny Raine Group, jako doradcę przy tej transakcji.

57-letni dzisiaj Rybołowlew zrobił majątek jako wielki producent nawozów potasowych. Udziały w AS Monaco kupił w 2011 roku i obiecał, że w ciągu 4 lat zainwestuje w klub przynajmniej 100 mln euro. Od kiedy Rybołowlew został właścicielem Les Monégasques” przeszli z II ligi do pierwszej, zdobyli mistrzostwo Francji, a nawet awansowali do półfinału Ligi Mistrzów UEFA (2016/2017).

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha pozywa dom aukcyjny. Twierdzi, że przepłacił miliard dolarów

Dwa odrzutowce i jacht wart 250 mln dol.

Z kolei Raine nie jest nowicjuszem w takich transakcjach. Ostatnio doradzał w sprzedaży udziałów w Manchesterze United Jimowi Ratcliffe, w 2022 roku pomógł innemu rosyjskiemu oligarsze, Romanowi Abramowiczowi pozbyć się Chelsea FC.

Dmitrij Rybołowlew, w tej chwili posługuje się paszportem cypryjskim, ale żyje wygodnie w Monaco. Na lotnisku w pobliskiej Nicei ma zaparkowane dwa odrzutowce, a w zatoce w księstwie zazwyczaj cumuje jego jacht Anna wart 250 mln dolarów. Załoga liczy 36 osób, a jednocześnie może tam mieszkać 20. gości.

W Rosji raczej się nie pojawia, widywany jest natomiast na aukcjach dzieł sztuki, bo jest znanym kolekcjonerem. Rosję z całą swoją rodziną oficjalnie opuścił w 2010 roku, kiedy został zmuszony do sprzedaży potentata nawozowego Uralkali biznesmenom bliskim Putinowi. Jego majątek był wówczas wyceniany na 5 mld dol.

Dlaczego Dmitrij Rybołowlew nie został na razie objęty zachodnimi sankcjami?

Wtedy też zarejestrował na Cyprze firmę Rigmora Holdings, która zajmowała się jego biznesami. Jej oddziały są na Cyprze, w Grecji, ale przede wszystkim w Monaco. Jego majątek jest w tej chwili szacowany na 6 mld dolarów. Wliczona jest w to jego kolekcja dzieł sztuki, posiadłość w szwajcarskim kurorcie Gstaad, luksusowe nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, wyspa Skorpios (ta, na której Aristoteles Onassis poślubił Jacqueline Kennedy) oraz 10 proc. udziałów w cypryjskim banku.

Od czasu wyjazdu z Rosji robił wszystko, aby zdystansować się od władz na Kremlu, a przede wszystkim od samego Władimira Putina. Jak dotychczas nie został obłożony sankcjami, wiadomo, że pomagał ukraińskim uchodźcom po rosyjskim ataku, ale jego nazwisko znajduje się na liście osób, które potencjalnie mogą zostać obłożone sankcjami.

Ma również kłopoty z władzami Monaco i - jak na razie - nie był w stanie uzyskać obywatelstwa księstwa, gdzie w tej chwili jest uwikłany w batalię sądową z miejscowym marszandem sztuki, Yvesem Bouvier.

Kontrowersje budzi także kupno rezydencji w Palm Beach od Donalda Trumpa w 2008 roku za 95 mln dolarów. Transakcja budziła wątpliwości, ponieważ cztery lata wcześniej Trump zapłacił za tę posiadłość 45 mln dol. Z kolei w Panama Papers znalazły się dowody, że w czasie rozwodu z żoną Jeleną w 2015 roku ukrył znaczną część majątku, którą ulokował w jednym z rajów podatkowych, a w aferze „Football Leaks” dowiedziono mu udział w stworzeniu systemu nielegalnego kupowania praw do piłkarzy.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas