Kreml chce konfiskować zagraniczne aktywa. To odpowiedź na działania Niemiec

Kreml przestraszył się konfiskaty 720 mln euro przez Niemcy. Grozi lustrzanymi krokami wobec aktywów cudzoziemców zamrożonych w rosyjskich bankach. Twierdzi, że jest ich „wystarczająco dużo”.

Publikacja: 21.12.2023 11:58

Kreml chce konfiskować zagraniczne aktywa

Kreml chce konfiskować zagraniczne aktywa

Foto: Bloomberg

- Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, nastąpi lustrzana reakcja ze strony Federacji Rosyjskiej. Mamy wystarczająco dużo zamrożonych tutaj aktywów, znajdujących się na tzw. rachunkach C, to są nasze zobowiązania z tytułu papierów wartościowych, dywidendy, te, które stanowią nasze zobowiązania wobec zagranicznych kontrahentów z nieprzyjaznych krajów – ostrzegł w czwartek Anton Siłuanow, minister finansów Rosji, w rozmowie z propagandową tubą reżimu — telewizją Rossija 24.

Czytaj więcej

Niemcy chcą skonfiskować 700 mln euro należących do rosyjskiego banku

Ile mamy, nie powiemy

Nie podał o jaką wartość chodzi. Stwierdził jedynie, że aktywa na rachunkach typu „C” to „nie małe liczby”. Takie stwierdzenie może oznaczać jedno - że nie ma się czym pochwalić. Zagraniczne firmy opuszczając Rosję oczyściły swoje konta. Ci, którzy tam pozostali, robią to z chęci zysku i na własną odpowiedzialność.

W środę dziennik „Der Spiegel” napisał o wystąpieniu niemieckiego prokuratora generalnego Petera Franka do Wyższego Sądu Krajowego we Frankfurcie nad Menem o konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów (głównie papierów wartościowych) na kwotę ponad 720 mln euro. Trafić mają do budżetu Niemiec i byłby to pierwszy całkowity przepadek rosyjskich pieniędzy za granicą.

Czytaj więcej

Bruksela zabierze zyski Kremla z zamrożonych aktywów. To ogromna kwota

Chodzi o środki spółki zależnej Giełdy Moskiewskiej – Krajowego Depozytu Rozliczeniowego, które znajdują się w niemieckim oddziale amerykańskiego banku JPMorgan. Firma została w sierpniu 2022 r. wpisana na czarną listę UE. Od razu próbowała przenieść aktywa na konto innej swojej spółki zależnej w banku Commerzbank. Oba banki odmówiły realizacji transakcji. Takie działania niemiecka prokuratura uznała za próbę złamania sankcyjnego prawa i zamroziła aktywa.

Konfiskata coraz bliżej

Unia Europejska nie wspierała wcześniej inicjatywy konfiskaty rosyjskiego majątku na rzecz Ukrainy ze względu na problemy prawne w tej kwestii, a także możliwy spadek zaufania do euro. Teraz, jeżeli aktywa trafią do niemieckiego budżetu, będzie je można swobodnie przekazać Ukrainie.

Komisja Europejska już zatwierdziła odpowiedni mechanizm unieruchomienia dochodów z tych aktywów, który m.in. przewidywał wykorzystanie podatku dochodowego na pomoc Ukrainie.

Czytaj więcej

Szwajcaria zamrażarką rosyjskich aktywów

Także za Oceanem coś się w końcu możne zmienić na korzyść Ukrainy. Biały Dom - w celu zalegalizowania konfiskaty rosyjskich aktywów, proponuje uznanie krajów europejskich za „ofiary konfliktu” i przekazanie Kijowowi rosyjskiego majątku zamrożonego w amerykańskich bankach w transzach za pośrednictwem Banku Światowego lub Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych