Syn Miedwiediewa i siostrzenica Putina na czarnej liście Unii

Przyjęty w poniedziałek w Brukseli 12. pakiet antyrosyjskich sankcji zawiera nie tylko nowe ograniczenia, ale uszczelnia też stare. Na europejską czarną listę wpisane zostały nowe firmy i osoby. Są wśród nich siostrzenica Putina i syn Miedwiediewa.

Publikacja: 19.12.2023 10:41

Dmitrij Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew

Foto: AFP

Unia Europejska w ramach dwunastego pakietu sankcji wobec Rosji wprowadziła ograniczenia personalne wobec 61 osób i 86 organizacji, wśród nich 29 firm z kompleksu wojskowego Rosji. Ich listę opublikowano już w Dzienniku Urzędowym UE. Wśród osób objętych sankcjami jest Anna Cywilowa, żona gubernatora Kuzbasu i siostrzenica Władimira Putina, Ilija Miedwiediew – syn byłego prezydenta Rosji, a obecnie zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa, Dmitrija Miedwiediewa.

Dezinformacja i okupacyjny biznes

Cywiliewa jest powiązana z fundacją Obrońcy Ojczyzny, która „odgrywa ważną rolę w agresji militarnej na Ukrainę”. Fundacja też została objęta sankcjami. Syn Miedwiediewa został oskarżony o organizowanie „propagandowej kampanii dezinformacyjnej” w związku z jego nadzorem nad platformą „Jestem w Rosji”. Świadczy usługi rosyjskich władzom okupacyjnym (na czym zarabia ogromne kwoty) w okupowanych obwodach ukraińskich donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim.

Na listę wpisani też zostali m.in: przewodniczący samorządu Moskwy Aleksiej Szaposznikow, szef Rosfinmonitoring (państwowy nadzór nad rynkiem finansowym Rosji) Jurij Cziczanczin, dyrektor zakładów zbrojeniowych Uralwagonzawod Aleksandr Potapow, szef administracji Baszkirii Radij Chabirow, a także 14 członków Rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej.

Czytaj więcej

UE przyjęła 12 pakiet sankcji. Cios w diamenty, metalurgię, ropę i LPG

Na czarnej liście podmiotów prawnych znajdują się propagandowe kanały telewizyjne Cargrad i Spas, grupa ubezpieczeniowa Alfastrachowanie oraz specjalna strefa ekonomiczna Ałabuga.

Na liście znaleźli się zastępca dowódcy oddziału Gwardii Narodowej „Arsenał OMON” Andriej Frolenkow i szef centrum sił specjalnych „Witaź” Aleksander Biełłogłazow. Brali oni udział w okupacji i morderstwach w Buczy.

Firmy informatyczne i telekomunikacyjne

Nowe sankcje UE objęły także rosyjskich operatorów telekomunikacyjnych i firmy informatyczne. Na czarnej liście znalazła się w m.in. działająca na okupowanym Krymie Miranda Media i jej struktury Mir Telecom i Krymtelecom, a także Iwan Zima, który kierował spółką do 15 grudnia.

Sankcje nałożone zostały też na rosyjskich dostawców rozwiązań cyberbezpieczeństwa Informzashita, BI.ZONE i Infotex nałożono. Spółki te posiadają licencje Roskomnadzoru i FSB, a w odniesieniu do Miranda Media doszło jeszcze wykorzystywanie przez tę firmę sprzętu do filtrowania ruchu.

Wszystkie osoby i firmy objęte sankcjami mają zablokowane konta i aktywa na terenie Unii. Nie mogą tam prowadzić działalności gospodarczej, a unijne firmy nie mogą z nimi utrzymywać żadnych relacji. Nie mogą też wjechać na teren Wspólnoty i krajów z nią stowarzyszonych.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą" i "Parkietem"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo
Biznes
Producent gier zaatakowany przez hakerów. Skasowali jego stronę www
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Biznes
Nowa hala na targach w Kielcach
Biznes
Globalny kryzys optymizmu groźny dla firm i gospodarki
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Chiny mogą skorzystać na ograniczeniach eksportu chipów
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał Partnera
Przejście na rolnictwo regeneratywne to nie rewolucja
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej