Szefowie największych firm wierzą w rozwój swoich biznesów i branż

Ośmiu na dziesięciu liderów biznesu na świecie z optymizmem ocenia perspektywy swoich spółek w najbliższych trzech latach. W Polsce nastroje prezesów są jeszcze lepsze.

Aktualizacja: 28.11.2023 06:43 Publikacja: 28.11.2023 03:00

Szefowie największych firm wierzą w rozwój swoich biznesów i branż

Foto: Adobe Stock

Rozwój firmy wzmacniany przez fuzje i przejęcia, a także przez inwestycje w nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję, i połączony ze wzrostem zatrudnienia – tak wygląda perspektywa trzech najbliższych lat w opinii prezesów największych firm w Polsce. Na przełomie sierpnia i września tego roku wzięli oni udział w badaniu firmy KPMG, które objęło również ponad 1,3 tys. prezesów największych przedsiębiorstw z 11 kluczowych gospodarek na świecie (Australii, Chin, Francji, Hiszpanii, Indii, Japonii, Kanady, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch).

„Rzeczpospolita” jako pierwsza opisuje wyniki tych badań, według których większość szefów największych spółek w Polsce i na świecie z dużą nadzieją patrzy na kolejne lata. Prawie ośmiu na dziesięciu globalnych top menedżerów wierzy w rozwój swoich firm, branż jak również krajów.

Czas skorzystać na kryzysie

Zdaniem Stacy Ligas, partnerki i prezeski KPMG w Polsce, jest pocieszające, że pomimo wyzwań makroekonomicznych i przeszkód w rozwoju (od niepewności geopolitycznej, przez zwiększone koszty życia czy wdrażanie rozwiązań AI po nasilone oczekiwania w obszarze ESG) liderzy największych firm na świecie pozostają optymistyczni co do szans rozwojowych swych firm, sektorów, krajów, a także globalnej gospodarki.

Czytaj więcej

Dziura w kasie państwa wciąż rośnie. Na koniec roku może być inna niż planował rząd

Z jeszcze większym optymizmem niż ich koledzy na świecie perspektywy swoich firm, branż, a także kraju oceniają szefowie 25 największych polskich spółek. Aż 88 proc. z nich jest przekonanych, że kierowane przez nich przedsiębiorstwa będą się rozwijać w najbliższych trzech latach, z czego prawie co trzeci mówi o bardzo dużej pewności. Jeszcze lepiej szefowie nad Wisłą oceniają perspektywy rozwoju swoich branż, w które wierzy aż 96 proc. badanych. Dużą zgodność widać natomiast w mniej pozytywnej ocenie globalnej gospodarki; w jej rozwój wierzy niespełna trzech na czterech prezesów.

– Wydaje się, że polscy liderzy dostrzegają szanse, jakie recesja lub spowolnienie gospodarcze może przynieść dla Polski – komentuje dr Grzegorz Cimochowski, partner i szef działu consultingu w KPMG w Polsce, przypominając, że analogicznie było podczas kryzysu w 2008 roku, po którym przyspieszyły nad Wisłą m.in. inwestycje w centra usług. Jego zdaniem teraz – z uwagi na bardziej globalny charakter wyzwań – beneficjentami zawirowań ekonomicznych i geopolitycznych może być więcej branż i sektorów w naszym kraju.

Szanse i wyzwania sztucznej inteligencji

Duży optymizm polskich szefów przekłada się na ich plany dotyczące inwestycji i zatrudnienia. Niemal każdy (96 proc.) prezes przyznał, że w ciągu najbliższych trzech lat będzie zainteresowany transakcjami fuzji i przejęć, choć tylko 36 proc. myśli o projektach, które będą miały znaczący wpływ na firmę. Jak komentuje Alina Wołoszyn, partnerka i szefowa działu Deal Advisory w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, mniej stabilne otoczenie gospodarcze sprawia, że w grę częściej teraz wchodzą mniejsze transakcje, o mniejszym profilu ryzyka. Dodatkowo zmieniają się poziomy wycen, bo sprzedający często mają słabsze wyniki finansowe i perspektywy rozwoju.

Obok fuzji i przejęć ważnym celem inwestycji firm będą ludzie i technologie, na czele ze sztuczną inteligencją. Aż 68 proc. szefów w Polsce (a 69 proc. na świecie) stwierdziło, że pomimo trwającej niepewności gospodarczej generatywna AI jest w ich firmie głównym priorytetem inwestycyjnym. Najczęściej (24 proc.) liczą na nowe możliwości rozwoju, w tym rozwój nowych produktów, spersonalizowanych usług, a także wzrost rentowności.

Nowe technologie, które są dla polskich szefów jednym z największych wyzwań w najbliższych latach, nie wykluczają inwestycji w ludzi, a często ich wręcz wymagają. Zdaniem 56 proc. polskich prezesów kluczowe są teraz inwestycje w rozwój pracowników. Tym bardziej że niemal wszyscy szefowie przewidują wzrost zatrudnienia w najbliższych trzech latach, zaś ponad czterech na dziesięciu mówi o ponad 6-proc. wzroście.

Duży może teraz więcej

Silnemu optymizmowi największych firm nie dziwią się ekonomiści. Jak zwraca uwagę Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, chociaż nadchodzące miesiące przyniosą odbicie gospodarcze, jednak jego zakres będzie obejmował jedynie część sektorów gospodarczych. Po spadku inflacji ponownie rośnie siła nabywcza konsumentów, co pomoże firmom usługowym i handlowym, lecz problemy może mieć część przemysłu. – W takim otoczeniu dużo łatwiej działalność będą prowadzić największe firmy. Zarówno Miesięczny Indeks Koniunktury, jak i badania koniunktury GUS wskazują, że największy optymizm towarzyszy przedsiębiorstwom zatrudniającym 250 i więcej pracowników – raportują one zdecydowanie mniejsze pogorszenie się warunków finansowych oraz bieżące oceny sprzedaży – przypomina Rybacki.

– Świat jest coraz bardziej dopasowany do dużych firm – ocenia Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG. Jak wyjaśnia, duże firmy mają większe możliwości manewru w łańcuchach dostaw niż małe biznesy, a także większy wpływ na opinię społeczną i polityków. W dodatku większość regulacji, w tym te, które podwyższają wymagania z obszaru ESG, wspiera dużych graczy, dla których oznacza to mniejszy koszty w przeliczeniu na produkt niż dla sektora MŚP.

Optymizm dużych firm w Polsce dodatkowo wspierają ostanie sygnały z rynku (w tym lepsze nastroje konsumentów), które dają szanse na przełamanie stagnacji i ożywienie w 2024 roku, tym bardziej że dużo się też mówi o przesileniu w gospodarce Niemiec. Zdaniem eksperta KIG polska gospodarka korzysta też na wywołanej przez pandemię zmianie w globalnych sieciach dostaw (nearshoring), które zachodnie firmy wolą mieć bliżej siebie.

Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski będzie działał do końca maja. Po 100 dniach zakończy pracę
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE