Aktualizacja: 16.02.2025 16:11 Publikacja: 30.05.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
– W naszej bankowości prywatnej 90 proc. klientów to przedsiębiorcy, w tym wielu, którzy przez 30 lat budowali swoje majątki i swoje firmy. I przychodzi taki moment, w którym trzeba pomyśleć o sukcesji – tłumaczy Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao. – Uzupełniamy więc ofertę o nasze usługi, które pomogą im przejść przez ten proces – podkreśla. Fuchs szacuje, że przekazanie biznesu spadkobiercom, dzieciom czy wnukom to około 35–40 proc. przypadków. Pozostałe 60 proc. zawsze będzie związane z rynkiem kapitałowym. – Rynek kapitałowy jest kluczowy w rozwiązywaniu problemu sukcesji firm – przekonuje wiceprezes Banku Pekao.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Każdego dnia w domach i mieszkaniach generowane są olbrzymie ilości śmieci. Wszystkie z nich powinny trafić do odpowiednich pojemników. Choć zasady segregacji są dość proste, w niektórych przypadkach mogą pojawić się wątpliwości. Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu?
W Stanach Zjednoczonych każdego dnia używa się pół miliarda słomek – tak wynika z bardzo luźnych szacunków. Największym nabywcą jest rząd federalny, który kupuje więcej słomek niż jakakolwiek inna grupa w USA. Słomki są używane w parkach narodowych, budynkach federalnych i ambasadach, między innymi.
TikTok jest ponownie dostępny w amerykańskich sklepach z aplikacjami Apple i Google po tym, jak prezydent Donald Trump odroczył wprowadzenie zakazu chińskiej platformy mediów społecznościowych do 5 kwietnia.
Polska negocjuje zakup okrętów podwodnych w ramach programu Orka. Stany Zjednoczone szykują nowe cła, które mogą objąć Unię Europejską. Tymczasem rząd przedstawił nowy program mieszkaniowy, który wyklucza deweloperów i fliperów.
19 marca 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzają dodatkowy urlop macierzyński. Dotyczą one rodziców wcześniaków lub dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Opiekunom przysługiwać będzie maksymalnie do 15 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Emeryci i renciści w pierwszej połowie roku otrzymują dodatkowe świadczenie zwane 13. emeryturą. Przyznawane jest z urzędu, nie trzeba więc o nią wnioskować. Na jaką kwotę mogą liczyć świadczeniobiorcy?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W przypadku rozwodu, były małżonek uczestnika PPK otrzyma środki przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. Natomiast w razie śmierci uczestnika PPK, który w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, jego małżonek otrzyma połowę środków z rachunku PPK zmarłego w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W 2025 r. rosną kwoty dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nowe kwoty wprowadza nowelizacja przygotowana w odpowiedzi na postulaty pracodawców, przede wszystkim rzemieślników.
Jeszcze się zespół Rafała Brzoski nie zebrał, a już rośnie opór przed jego potencjalnymi propozycjami mającymi przeciąć pęta krępujące gospodarkę.
Od marca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów. Dotyczą one tych seniorów, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracują. Jeśli ich dodatkowe zarobki przekroczą dozwoloną kwotę, ZUS może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić prawo do świadczeń, łącznie z 13. emeryturą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas