Fiberhost, ale także Liquid i Fiberlink to operatorzy sieci światłowodowych, którzy złożyli wnioski o zatwierdzenie zmian w ofertach, w tym podwyżki opłat za usługi hurtowe na sieciach wybudowanych ze środków unijnych w programie Polska Cyfrowa – poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej w odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej”. Zadaliśmy je, ponieważ według zebranych przez nas informacji najwięksi hurtowi operatorzy sieci światłowodowych zaplanowali na ten rok podwyżki cen, a te mogą przełożyć się na podwyżki u korzystających z ich infrastruktury operatorów detalicznych.
„Do 18 stycznia 2023 r. do prezesa UKE wpłynęły cztery wnioski w sprawie zatwierdzenia zmian w ofertach hurtowych, w tym zmiany dotyczące propozycji zmiany opłat za usługi hurtowe. Trzy wnioski – Liquid, Fiberhost i Fiberlink – są procedowane” – poinformował nas UKE.
W odróżnieniu od wielkopolskiego Fiberhostu (o tym, że ma już zgodę UKE na 10-proc. podwyżkę w 2023 r., pisaliśmy niedawno), Liquid i Fiberlink to relatywnie niewielcy gracze na rynku infrastruktury telekomunikacyjnej.
Czytaj więcej
Nowe kierownictwo firmy rozważa jako jedną z opcji rozwoju wprowadzenie szeroko dostępnej, darmowej usługi, z reklamami i w innej formie niż dotychczas. Bierze się też za praktykę współdzielenia kont, która ogranicza wzrost przychodów.
Powiązany kapitałowo z grupą Fixmap budowaną przez b. wiceprezesa Orange Polska Piotra Muszyńskiego Liquid Systems (używa marki Furora Światłowód) buduje dotowaną ze środków UE hurtową sieć światłowodową w dawnym woj. siedleckim. Całkowita wartość tego projektu przekracza 60 mln zł.