19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 07:38 Publikacja: 02.11.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
Żadna inna zespołowa dyscyplina sportu w Polsce nie może się w ostatnich latach pochwalić taką liczbą sukcesów jak siatkówka. Reprezentacja Polski mężczyzn co roku plasuje się na medalowych miejscach w najważniejszych światowych imprezach. W bieżącym roku została wicemistrzem świata. Nasze siatkarki w niedawno zakończonych mistrzostwach świata – rozgrywanych w Polsce i Holandii – zrobiły furorę, o mało nie wchodząc do strefy medalowej.
Czy sukcesy te zachęcają samorządy do inwestowania w siatkówkę? Niespecjalnie. Siatkarskim działaczom daleko do siły przebicia ich kolegów po fachu z klubów piłkarskich. W 2021 roku siatkarskie kluby, grające w najwyższej klasie rozgrywkowej zarówno żeńskiej (Tauron Liga), jak i męskiej (PlusLiga) otrzymały w sumie niespełna 30 mln zł. Łączna kwota jest więc mniejsza niż pieniądze, jakie dostały kluby piłkarskiej Ekstraklasy, czy nawet I ligi.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM powołały do rad nadzorczych niezależnych członków, którzy reprezentować będą akcjonariuszy mniejszościowych. Z inicjatywą wystąpiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy to początek długofalowych, pozytywnych zmian?
W ramach mechanizmu tzw. Funduszu Sztucznej Inteligencji odblokowane zostanie finansowanie pierwszych w bieżącym roku projektów. Czy zastrzyk ten będzie wystarczający, by Polska liczyła się międzynarodowej arenie AI?
Transformacja jest niezbędna, ale musi być przeprowadzona w sposób odpowiedzialny. Powinna uwzględniać kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw energii, jak również z bezpieczeństwem sektora przemysłowego czy transportowego oraz bezpieczeństwem finansowym grupy.
O rosnącej biedzie w USA i majątkach miliarderów. O złości francuskich przedmieść i strachu bourgeois. O federalizacji i rozpadzie Europy, o sztucznej inteligencji i Marksie. Rozmowa z prof. Andrzejem K. Koźmińskim o nieracjonalności świata u progu 2025 r.
Ostatni odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej w Polsce rozczarował ekonomistów. Czy boom konsumpcyjny o którym mówiono jeszcze kilka miesięcy temu, dzisiaj jest już tylko mrzonką? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku.
Rząd ma projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Większość wyborców będzie pewnie zadowolona. Ekonomiści z pewnością mniej.
W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Władysława Grabskiego. O ile obecnie jest pamiętany jako wybitny ekonomista i ojciec złotego, o tyle za życia bywał nazywany szkodnikiem gospodarczym.
Z badań ekonomistów wynika, że populizm jest ekonomicznie szkodliwy. Pojawiają się jednak głosy sugerujące, że po 2016 r. mieliśmy do czynienia z niezwykłą odmianą populizmu, która w krótkim okresie okazała się dobra dla gospodarki.
Najbardziej bulwersujące w całej dyskusji o premiach dla piłkarzy jest to, że przyzwyczailiśmy się już, że premier zawsze potrafi „znaleźć” dowolne pieniądze. Nieważne, czy mowa o kilku, kilkunastu, czy kilkudziesięciu milionach, czy też kilku miliardach złotych.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas