Kryzys dopadł start-upy. Drastyczny spadek finansowania

Strumień pieniędzy dla młodych technologicznych spółek w Polsce gwałtownie skurczył się o ponad 40 proc. względem II kwartału br. Jeszcze bardziej spadła średnia wartość transakcji.

Publikacja: 24.10.2022 21:00

Kryzys dopadł start-upy. Drastyczny spadek finansowania

Foto: Adobe Stock

Nadchodzą ciężkie czasy dla rodzimych start-upów. Globalne spowolnienie w finansowaniu innowacyjnych projektów właśnie dotarło nad Wisłę, choć jego skala tu może być większa.

Jak pokazują najnowsze wyniki PFR, w III kwartale do młodych spółek technologicznych nad Wisłą popłynęło 513 mln zł. Kwartał do kwartału to wynik gorszy o 41 proc., zaś rok do roku – o 12 proc. Skala spadków kwartalnych jest nawet większa niż alarmistyczne sygnały płynące ze świata. CB Insights podaje, iż globalnie III kwartał w finansowaniu venture capital był o jedną trzecią gorszy niż drugi. W USA, Europie Zachodniej czy Chinach kryzys w branży widoczny był jednak już od początku roku. Gdy tam zaczynało się hamowanie – na łeb leciały wyceny start-upów, gwałtownie topniała liczba nowych jednorożców, zamykano kolejne spółki technologiczne i ruszyła fala zwolnień – w naszym kraju wciąż strumień z pieniędzmi przypominał rwącą rzekę. Dziś wizja wyschniętego koryta staje się realna.

Czytaj więcej

Katarzyna Kucharczyk: Czy to już czas na zakupy?

– Ostatni kwartał może być trudniejszy dla polskich spó- łek, gdyż widać na rynku osłabienie trendów wzrostowych nawet w takich branżach, jak e-commerce. Na rynku odczuwalna jest awersja do ryzyka, stąd wydaje się, że IV kwartał 2022 r. i I kwartał 2023 r. będą trudniejsze – mówi Dariusz Żuk, prezes AIP Seed.

Szymon Janiak, partner zarządzający Czysta3.vc, sądzi jednak, że start-upy problem z dostępem do pieniędzy mogą mieć znacznie dłużej. – Bardziej drastycznych zmian należy się spodziewać w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jako rynek wschodzący, który w zakresie VC stoi wciąż na kapitale publicznym, byliśmy w pewien sposób odporni na globalne trendy. Środki były stale dostępne, niezależnie od zawirowań gospodarczych, więc ekosystem do tego przywykł i to właśnie dla wielu okaże się pułapką. Większość funduszy wspieranych publicznymi środkami jest w ostatnich fazach cyklu inwestycyjnego, wobec czego pieniędzy jest mniej, a wymagania wzrosły – komentuje.

Czytaj więcej

Koniec łatwych pieniędzy dla polskich innowatorów

I podkreśla, że lada moment rynek skurczy się znacząco, bo realnie kapitał z unijnych funduszy dla start-upów będzie dostępny za około rok. – A nie jesteśmy jeszcze gotowi na to, by finansować się wyłącznie z sektora prywatnego – przekonuje Janiak.

Co więcej, widać odpływ zagranicznego kapitału. Radosław Kuchar, investment associate w PFR Ventures, zwraca uwagę na zdecydowanie niższą niż w II kwartale aktywność funduszy międzynarodowych. – Były one zaangażowane w mniejszą liczbę transakcji niż kwartał wcześniej, a wartość ich finansowania spadła z 66 do niecałych 30 proc. To pokłosie spowolnienia na światowych rynkach – dodaje.

Biznes
Chiński rywal ChatGPT zaatakowany. Potężny cios hakerów w DeepSeek
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Biznes
Janusz Palikot wyszedł z aresztu. Uzbierał 2 mln zł, ma kilkaset milionów długu
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polski startup ElevenLabs podbija USA
Biznes
Wykuwa się kolejny pancerny gigant w Europie
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Biznes
Awantura o pizzę z ananasem. Nowa cena, to 100 funtów
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku