Finansowanie polskich przedsiębiorstw różni się od tego w globalnych firmach zagranicznych. W większości przypadków polskie firmy krótkoterminowo finansują się zwykłym kredytem w rachunku bieżącym. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie.
Ważny kapitał obrotowy
– Wciąż niewiele polskich przedsiębiorstw przywiązuje większą wagę do wskaźników finansowych, a często jedyne, na co firma zwraca uwagę, to cena finansowania – zauważa Iwona Engelhardt, dyrektor do spraw sprzedaży produktów finansowania handlu zagranicznego w Deutsche Bank Polska.
Mniejsze przedsiębiorstwa, mające problem z otrzymaniem zwykłego kredytu w rachunku bieżącym, finansują się również poprzez faktoring, najczęściej z regresem. – Tymczasem światowym trendem na rynku dużych firm międzynarodowych jest zwracanie bacznej uwagi na wskaźniki finansowe i próba ich polepszenia poprzez zmniejszenie długu, czyli kredytów. Jednym słowem firmy kładą coraz większy nacisk na finansowanie się poprzez lepsze zarządzanie kapitałem obrotowym – dodaje Engelhardt.
Dlatego efektywne zarządzanie zobowiązaniami, należnościami i zapasami staje się jednym z podstawowych zadań w przedsiębiorstwie. Można obecnie zauważyć powolny trend analizowania przez polskie firmy możliwości dodatkowego elastycznego finansowania właśnie poprzez lepsze zarządzanie swoim kapitałem obrotowym.
– I tu szyte na miarę rozwiązania, szczególnie z zakresu sprzedaży wierzytelności instytucjom finansowym, jak też finansowanie dostawców przy jednoczesnym wydłużaniu terminów płatności dla kupującego, mogą się okazać najbardziej odpowiednim rozwiązaniem dla firm – dodaje Marcin Piecha z departamentu bankowości korporacji międzynarodowych w Deutsche Bank Polska.