3500 mld ton gazów drzemie w Ziemi

Potwierdzone światowe rezerwy nośników energii zawierają 3500 mld ton gazów cierplarnianych. Użycie tych pierwszych uniemożliwiłoby osiągnięcie celów klimatycznych — stwierdza światowy rejestr sporządzony przez organizacje Carbon Tracker i Global Energy Monitor

Publikacja: 25.09.2022 13:27

3500 mld ton gazów drzemie w Ziemi

Foto: AFP

Rejestr powstał na podstawie danych z ponad 50 tys. miejsc w 89 krajach. Jego celem jest dostarczenie decydentom politycznym i społeczeństwom informacji niezbędnych do stopniowego rezygnowania z kopalnych nośników energii: ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla — pisze dziennik „La Tribune” za agencją AFP.

Wielkość 3500 mld ton gazów przyprawia o zawrót głowy, ale jest teoretyczna. Powstałaby, gdyby świat wykorzystał wszystkie znane zasoby surowców kopalnych. Jest równa wszystkim emisjom na świecie od czasu rewolucji przemysłowej i 7 razy większa od norm emisji pozwalających dotrzymać zawożenia ograniczenia wzrostu temperatury klimatu o 1,5 stopnia rocznie — wyjaśnili autorzy tego opracowania. Zwrócili uwagę, że USA i Rosja mają dostateczne rezerwy tych surowców, aby zniweczyć zamiar dotrzymania światowych zobowiązań w zakresie emisji związków węgla, nawet gdyby inne kraje zaprzestały wydobywania własnych zasobów. Największym na świecie źródłem emisji gazów cieplarnianych jest złoże naftowe Ghawar w Arabii Saudyjskiej.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Uszkodzony drugi podmorski kabel internetowy. Nikt nie wierzy, że to przypadek
Biznes
Palikot stracił kamienicę za długi wobec firm pożyczkowych, sprzedaje kościół
Biznes
Indie nie chcą diamentów z Rosji. Sankcje działają, handel zamarł
Biznes
Polska zbrojeniówka nie podbije Ukrainy. Przełomu nie ma i nie będzie
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Szanse polskich firm na odbudowę Ukrainy