Profil zmarłej monarchini bądź symbol jej panowania są w Wielkiej Brytanii bardzo powszechne i znajdują się nawet na słoikach z przyprawami czy płaszczach przeciwdeszczowych. Brytyjczycy nie palą się do szybkich i radykalnych zmian, tym bardziej, że jest to dodatkowy koszt, a i bez tego niemal wszystko drożeje.
Royal Mail Group jeszcze nie poinformowała o planach wymiany znaczków z wizerunkiem Elżbiety II na te z Karolem III. Oczywiście wszystkie ze zmarłą monarchinią są ważne i można ich używać. Royal Mail dodaje teraz jeszcze do nich kod kreskowy, aby utrudnić podróbki. Te bez kodu, ale z wizerunkiem królowej, ważne będą przynajmniej przez rok. I automatycznie stały się poszukiwane przez kolekcjonerów. Profil Elżbiety II jest również na 115 znajdujących się na wyspach skrzynkach pocztowych i powinien zostać zastąpiony insigniami nowego króla. Ale nie będzie. Królowa Elżbieta pozostanie na wszystkich skrzynkach, także i na tych, które w tej chwili są w produkcji. Król Karol II pojawi się tam dopiero wówczas, gdy nowy model wejdzie do produkcji — wynika z informacji na stronie internetowej Royal Mail. Nie będzie więc ich wiele.
Czytaj więcej
Bardzo trudno będzie zrobić jakiekolwiek zakupy. Zamknięte zostaną zakłady pracy. Londyńskie lotniska przyjmą wybrane rejsy, głównie oficjalnych gości — tak będzie wyglądała Wielka Brytania w najbliższy poniedziałek, 19 września.
4,7 mld banknotów, jakie Bank of England wprowadził do obiegu ma dzisiaj wartość nominalną 82 mld funtów. Królowa Elżbieta pojawiła się tam w 1960 roku. Ich wymiana potrwa 2-4 lata. Zdaniem Mauro F. Guilléna, dziekana Cambridge Judge Business School jej koszty będą „niewielkie”, ponieważ zużyte bądź zniszczone banknoty i tak są wycofywane z obiegu. Przy tym Karol III wstępuje na tron w czasie, kiedy Bank of England rozpoczął akcję wprowadzania do obiegu banknotów polimerowych, które są bezpieczniejsze, bo nie przenoszą się na nich bakterie i są trudniejsze do podrobienia. Na rynku pierwsze banknoty nowej generacji pojawiły się w ubiegłym roku i widnieją na nich podobizny Winstona Churchilla oraz Elżbiety II.
Trudniej będzie z monetami, bo jest ich aż 29 mld. Mauro Guillén uważa, że w tym wypadku wymiana będzie bardziej kosztowna, ponieważ monety są trwalsze niż banknoty. Koszt tej operacji szacuje na 600 mln funtów rozłożony na kilkanaście lat.