We wszystkich tych dziedzinach branża chemiczna odgrywa kluczową rolę. Aby móc sprostać tym potrzebom, istotne są badania i rozwój. Dzięki nim BASF, jako globalna firma, oferuje wiele innowacyjnych produktów, które możemy wykorzystać także na polskim rynku.
W naszej podróży w kierunku neutralności klimatycznej postawiliśmy sobie ambitne cele i dążymy do osiągnięcia zerowych emisji CO2 do 2050 roku. Zamierzamy zmniejszyć nasze emisje gazów cieplarnianych globalnie o 25% do 2030 r. w porównaniu z rokiem 2018. Cel ten zamierzamy osiągnąć, uwzględniając w swoich planach wzrosty produkcyjne łącznie z budową kolejnego zakładu typu Verbund w Chinach. Oznacza to realne zmniejszenie emisji CO2 o połowę do końca tej dekady. BASF wspiera cele Europejskiego Zielonego Ładu i ambicje Europy w dążeniu do neutralności klimatycznej. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom – implementowanym także lokalnie w Polsce, takich jak materiały izolacyjne do energooszczędnych domów, materiały do elektromobilności czy rozwiązania cyfrowe dla zrównoważonego rolnictwa.
Istotną częścią polskiego biznesu BASF jest branża samochodowa. Wraz z naszymi partnerami prowadzimy badania i tworzymy innowacje w celu redukcji emisji spalin, zarządzania ciepłem, obniżenia zużycia paliwa czy elektromobilności.
Rolnictwo to kolejna istotna dla nas branża. Ze względu na wyzwania związane ze zmianą klimatu, rosnącymi oczekiwaniami konsumentów i z drugiej strony utrzymaniem rentowności dla rolników, czyli producentów żywności, wymaga kolejnych inwestycji. Są to np. wspomniane już wcześniej rozwiązania cyfrowe, które sprawią, by jeszcze precyzyjniej aplikować środki ochrony roślin.
W BASF prowadzimy także szereg projektów, dążących do „zamykania obiegu” – tak, aby odpady przerabiać na surowce i ponownie je wykorzystywać. Naszym sukcesem jest wprowadzenie na polski rynek folii biodegradowalnej ecovio® M, wykorzystywanej w polowej produkcji warzyw. Jej główną zaletą jest kompostowalność. W odróżnieniu od tradycyjnych folii polietylenowych nie trzeba jej zbierać z pola i utylizować. Po sezonie produkcyjnym ulega całkowitej biodegradacji. Ecovio® ma zastosowanie także w innych dziedzinach gospodarki np. w produkcji opakowań do żywności, w tym toreb na owoce i warzywa czy worków przeznaczonych na bioodpady.