– Wojna w Ukrainie obniża tempo wzrostu aktywacji usług mobilnych 5G w tym kraju, Rosji i krajach sąsiednich – ocenił we wtorek Richard Moeller, starszy analityk rynku w dywizji odpowiadającej za obsługę operatorów Ericssona. – Nie spodziewamy się jednak dużego wpływu wojny i recesji na adaptację technologii – dodał.
Ericsson opublikował najnowszą edycję Ericsson Mobility Report, w którym stara się przewidywać trendy w sektorze usług komórkowych. Jego autorzy nie kryją, że musieli zweryfikować założenia dla technologii 5G. Spodziewają się teraz, że w tym roku liczba aktywacji usług w tej technologii sięgnie 1 mld. To o 100 mln mniej niż szacowali w listopadzie. Założenia na kolejne lata dla 5G przewidują jednak nadal, że w 2027 r. liczba aktywacji wyniesie 4,4 mld.
Co do zasady Ericsson nie publikuje w swoich raportach danych dla poszczególnych państw. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej, do którego należy Polska, w końcu 2021 r. odnotował 2 mln aktywacji 5G na 570 mln wszystkich. Prognoza na 2027 r. dla naszego regionu mówi o 190 mln subskrypcji 5G, co oznacza, że technologia ta będzie miała 33-proc. udział w komórkowym torcie. Odsetek ten będzie więc niższy niż dla całego globu, gdzie – za sprawą szybkiej popularyzacji 5G w krajach Azji i Ameryki Północnej – w horyzoncie wyznaczonym w prognozie ma on sięgnąć 44 proc.
W naszym regionie, relatywnie silniej niż gdzie indziej, dominować ma w sieciach mobilnych LTE. Z jednej strony dlatego, że przyznawanie częstotliwości dla sieci 5G idzie wolniej, a z drugiej – dlatego że użytkownicy mniej chętnie niż np. w Europie Zachodniej wybierają droższe abonamenty.
Siłą napędzającą zmianę będzie wyłączanie sieci starszych generacji, głównie 3G. W naszym kraju zapowiedziały to T-Mobile Polska i Orange Polska. Zdaniem ekspertów Ericssona użytkownicy migrujący z technologii starszego typu w krajach naszego regionu będą częściej wybierać usługi 5G niż 4G. Natomiast aktywacje usług w sieci 3G w 2027 r. mają odpowiadać już tylko za 3 proc. wszystkich (w porównaniu z 32 proc. w 2021 r.).