Sasin pyta spółki skarbu państwa, czy chcą pomóc w odbudowie Ukrainy

Jest duża szansa, że nasze spółki skarbu państwa wezmą udział w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych. "Rzeczpospolita" dotarła do maila, w którym resort aktywów państwowych pyta je o gotowość do udziału w tym przedsięwzięciu.

Publikacja: 22.04.2022 14:51

Strażacy podczas rozbiórki grożących zawaleniem fragmentów zniszczonego przez rosyjskie bombardowani

Strażacy podczas rozbiórki grożących zawaleniem fragmentów zniszczonego przez rosyjskie bombardowanie budynku w Charkowie

Foto: PAP/Mykola Kalyeniak

Choć wojna w Ukrainie trwa i nie wiadomo kiedy się zakończy, to tamtejsze władze i firmy już myślą o odbudowie kraju. Skala zniszczeń jest ogromna. Rosjanie niszczyli całe miasta, budynki mieszkalne, szkoły, przedszkola, sklepy, galerie handlowe, zabytki, obiekty sportowe, drogi, mosty, lotniska, dworce kolejowe i autobusowe, porty, fabryki… Dużą część z nich trzeba będzie rozebrać do końca i zbudować od nowa, inne wyremontować. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił niedawno, że potrzebne będzie 50 mld dol. To zapewne jednak tylko wstępna kwota, a rzeczywiste koszty będą wyższe. Zapewne utworzone zostaną międzynarodowe programy pomocowe i pożyczkowe, a pieniądze wyłożą m.in. Stany Zjednoczone, Unia Europejska, poszczególne kraje, instytucje finansowe. Być może także, choć trudno to dziś sobie wyobrazić, do pokrycia części wydatków na odbudowę Ukrainy zmuszona zostanie Rosja.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Przerwany podwodny kabel internetowy Finlandia-Niemcy. Wywiad ostrzegał przed Rosjanami
Biznes
Azoty chcą produkować materiały wybuchowe wspólnie z PGZ
Biznes
Niemiecki eksport zbrojeniowy idzie na rekord
Biznes
Gdzie wyrzucić drobne elektrośmieci? Pomyłka może słono kosztować
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Biznes
Fala zwolnień topi polską motoryzację