Choć wojna w Ukrainie trwa i nie wiadomo kiedy się zakończy, to tamtejsze władze i firmy już myślą o odbudowie kraju. Skala zniszczeń jest ogromna. Rosjanie niszczyli całe miasta, budynki mieszkalne, szkoły, przedszkola, sklepy, galerie handlowe, zabytki, obiekty sportowe, drogi, mosty, lotniska, dworce kolejowe i autobusowe, porty, fabryki… Dużą część z nich trzeba będzie rozebrać do końca i zbudować od nowa, inne wyremontować. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił niedawno, że potrzebne będzie 50 mld dol. To zapewne jednak tylko wstępna kwota, a rzeczywiste koszty będą wyższe. Zapewne utworzone zostaną międzynarodowe programy pomocowe i pożyczkowe, a pieniądze wyłożą m.in. Stany Zjednoczone, Unia Europejska, poszczególne kraje, instytucje finansowe. Być może także, choć trudno to dziś sobie wyobrazić, do pokrycia części wydatków na odbudowę Ukrainy zmuszona zostanie Rosja.
Ale same pieniądze nie wystarczą. Ukraińcy będą potrzebowali do pomocy w odbudowie swojego kraju także zagranicznych firm. I jak się okazuje , tamtejsze firmy już, o to czy polskie firmy zechcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu. „Rzeczpospolita” dotarła do maila, który Ministerstwo Aktywów Państwowych rozesłało do wszystkich spółek skarbu państwa. Resort Jacka Sasina pyta w nim zarządy tych spółek m.in. o ich wcześniejsze związki z Ukrainą, ewentualne jeszcze przedwojenne plany inwestycji w tym kraju, współpracę z ukraińskimi firmami. Chce też wiedzieć czy poszczególne spółki rozważają udział w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych, a jeśli tak, to jakie działania mogą podjąć. Ministerstwo Aktywów Państwowych zleca przy tym spółkom skarbu państwa przygotowanie odpowiedzi na te pytania do południa w najbliższy poniedziałek. Zastrzega, że szczegółowe rozmowy będą się mogły odbywać dopiero po zakończeniu działań wojennych. Dodaje jednak, że Ukraińcy postrzegają Polskę i nasze firmy jako wiarygodnego partnera i bardzo im zależy na współpracy przy odbudowie właśnie z nami.
O szczegóły rozmów z Ukraińcami na temat planów udziału polskich spółek skarbu państwa w odbudowie ich kraju ze zniszczeń wojennych zapytaliśmy Ministerstwo Aktywów Państwowych. Do chwili publikacji tego tego tekstu resort aktywów nie odpowiedział na nasze pytania, obiecał jednak, że się do nich odniesie.
Czytaj więcej
Zniszczone domy, drogi, mosty, szpitale i przedsiębiorstwa. Gospodarkę ukraińską ratuje szara str...