– Mobilizacja przedsiębiorców jest ogromna. Miasta i instytucje zajmujące się uchodźcami na bieżąco przekazują nam informacje o potrzebach, które zaspokajamy za pomocą dostępnych zasobów firm – podkreśla Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu, która jest jednym z partnerów ogólnopolskiej akcji przedsiębiorców „Pomoc Ukrainie”.

Z każdym dniem zwiększa się zasięg i zakres tej akcji pomocowej, którą zainicjowali szefowie Pracodawców RP i Corporate Connections, a do której dołączyły także Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. To pozwala na szybki wzrost wartości wsparcia, które obejmuje zarówno pomoc rzeczową (jej wartość przekroczyła już 100 mln zł), jak też logistyczną i organizacyjną.

Już ponad 3 mln zł wpłynęło też na konto zbiórki prowadzonej w ramach wspólnej akcji biznesu. Jak podkreślają organizatorzy, zrzeszone organizacje i ich firmy członkowskie udostępniają lokale i miejsca noclegowe, przekazują leki, żywność, odzież, środki sanitarne i higieniczne. W udostępnionych przez polskie firmy przedszkolach i szkołach powstało 12 domów dziecka dla ok. 2 tys. dzieci ewakuowanych z ukraińskich ośrodków opiekuńczych. Przedsiębiorcy, którzy masowo włączyli się do akcji, zapewniają także transport, wsparcie prawne i tłumaczenia dla Ukraińców oraz dla pracodawców gotowych ich zatrudnić. Na granicy w Przemyślu, gdzie dzięki firmom członkowskim utworzono punkt recepcyjny, stacjonuje rekrutobus agencji zatrudnienia Personnel Service, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują szczegółowe informacje dotyczące rynku pracy, procedur i ofert zatrudnienia.

– Baza ofert pracy z każdą chwilą się powiększa – podkreśla Rafał Baniak, prezes Pracodawców RP. Jak dodaje, zajęcie będą mogły znaleźć zarówno krawcowe, jak i programiści czy pracownicy contact center do obsługi klientów w języku ukraińskim. Są również dostępne stanowiska w gastronomii i hotelarstwie. – Pracodawcy podchodzą do tego zadania z ogromnym zaangażowaniem. Niektórzy oferują również domy z osobnymi pokojami dla rodzin i są w stanie tak zorganizować pracę, aby zapewnić opiekę nad dziećmi – zaznacza Baniak, dodając, że bardzo potrzebni są tłumacze języka ukraińskiego. Uruchomiona całodobowa infolinia pomocowa (+48 730 250 670) odbiera setki telefonów każdego dnia, udzielając informacji w językach ukraińskim i polskim.

Pracodawcy RP wraz z partnerami akcji przypominają, że chętni do pomocy na rzecz Ukrainy i jej obywateli mogą się zgłaszać na specjalny adres – pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl.