Aktualizacja: 17.01.2025 07:13 Publikacja: 31.01.2022 13:57
Foto: Adobe Stock
W Ocenie Skutków Regulacji opublikowanej przez Rządowe Centrum Legislacji czytamy, że w celu zapewnienia wysokich poziomów selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych powstałych z jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3l, rekomenduje się wprowadzenie systemu kaucyjnego. - W projekcie ustawy zostaną określone wymagania dotyczące utworzenia i prowadzenia przez przedsiębiorców systemu kaucyjnego, który będzie wspomagać selektywne zbieranie opakowań – podaje dokument.
Chodzi o opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l. Nieodebrana przez konsumentów kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu. Przepisy obejmą każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 mkw. do odbierania pustych opakowań oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze punkty mogą odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie będą natomiast obowiązane do pobierania kaucji. Ustawa nie wprowadza obowiązków sprawozdawczych dla jednostek handlowych.
Jeśli trend zwiększania wydatków na obronność przez europejskie państwo NATO się utrzyma, to w 2027 r. zachodnia zbrojeniówka może liczyć na 50 mld dol. przychodów więcej.
O ile tempo wzrostu nakładów na wojsko się utrzyma, za trzy lata Europa wyda na obronność 100 mld dol. więcej niż dziś.
Inwestycje zagraniczne to nie zawsze złoto. Bruksela szuka podejrzanych inwestycji firm europejskich poza UE w półprzewodniki, AI i technologie kwantowe. Kraje członkowskie sprawdzą, czy nie trafiają one w niepowołane ręce.
Spółka Hindenburg Research zakończyła działalność. Wcześniej jej raporty uderzyły w kursy akcji wielu firm oskarżanych o oszustwa. Sprowokowały też kilkadziesiąt śledztw i oskarżeń.
Premier Danii, Mette Frederiksen, zwołała spotkanie liderów biznesu po tym, jak prezydent-elekt USA Donald Trump odmówił w zeszłym tygodniu wykluczenia działań militarnych lub gospodarczych w celu przejęcia kontroli nad Grenlandią.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura otoczenia może powodować trudności z koncentracją i pogarszać funkcje poznawcze. Najnowsze badania naukowców dotyczą osób starszych. Ta wiedza ma szczególnie istotne znaczenie w dobie postępujących zmian klimatycznych.
Rozsądnie przeprowadzone zmiany w energetyce nie spowodują szoku cenowego dla konsumentów
Eksplozje gazociągów Nord Stream 1 i 2 we wrześniu 2022 roku spowodowały największy w historii jednorazowy wyciek metanu. Obecne badania wskazują, że gazu było znacznie więcej niż początkowo szacowano – informuje czasopismo naukowe „Nature”. Ponadto – część wycieku zatruła Morze Bałtyckie, łącznie z wodami Zatoki Gdańskiej.
Naukowcy nie mają wątpliwości: pożary w Kalifornii to efekt kryzysu klimatycznego. Jednak w mediach społecznościowych rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje na temat przyczyn wybuchu najbardziej niszczycielskich pożarów w historii stanu. Głos zabrał również prezydent Donald Trump.
Od stycznia wzrosły opłaty za odbiór odpadów w Bydgoszczy. Opłaty za śmieci wzrosły też w Szczecinie, a od marca więcej zapłacą mieszkańcy Lublina.
Importerzy towarów muszą składać kwartalne sprawozdania o emisji gazów cieplarnianych wynikające z ich importu w danym kwartale. Kolejne taki raport trzeba złożyć 31 stycznia br., co oznacza, że zostało mało czasu na zebranie danych.
Brazylia, tegoroczny gospodarz szczytu klimatycznego, to największy na świecie producent i eksporter soi. Jednak obecnie głównym produktem eksportowym kraju stała się ropa naftowa. Władze tego kraju, choć deklarują chęć osiągnięcia statusu „Arabii Saudyjskiej energii odnawialnej”, nie rezygnują z paliwowych ambicji.
Greccy hotelarze i właściciele mieszkań wakacyjnych muszą odprowadzać od 1 stycznia do budżetu państwa wyższą opłatę. To pieniądze na walkę ze zmianami klimatu. W efekcie turyści zapłacą nawet 15 euro za dzień.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas