Od stycznia 2016 r. obowiązuje znowelizowana ustawa – Prawo restrukturyzacyjne, która wprowadziła zupełnie nowe mechanizmy przeprowadzania postępowań naprawczych czy likwidacyjnych w firmach w tarapatach finansowych.
Wielka zmiana dla firm
– Funkcjonowanie nowych regulacji dotyczących niewypłacalności przedsiębiorców jest na bieżąco analizowane pod kątem realizacji celów postawionych przez ustawę – Prawo restrukturyzacyjne, czyli przede wszystkim zwiększenia udziału postępowań o charakterze układowym w odniesieniu do postępowań upadłościowych nakierowanych na likwidację danego podmiotu – mówi Milena Domachowska, główny specjalista, Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w 2016 r. w monitorach sądowych opublikowano 15,3 tys. ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi lub restrukturyzacyjnymi, w 212 przypadkach to ogłoszenia o otwarciu postępowania układowego lub sanacyjnego.
– Za wcześnie na ocenę funkcjonowania przepisów restrukturyzacyjnych, pierwsze wnioski o sanację trafiły do sądów w 2016 r., zazwyczaj firmy dostawały rok na procedurę. W 2017 r. będziemy obserwować jak wygląda to w praktyce – mówi Krzysztof Wojciechowski, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp.k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce.
– Niestety, w naszym kraju sądy często nie podejmują błyskawicznie decyzji w tak trudnych sprawach – mówi Borys Drajczyk, menedżer PwC.