Koszty emisji dwutlenku ciążą fabrykom

Redukcja darmowych uprawnień do emisji CO2 okazała się mniej drastyczna, niż bały się firmy chemiczne. Ale i tak muszą liczyć się ze wzrostem kosztów.

Aktualizacja: 17.03.2021 22:35 Publikacja: 17.03.2021 21:00

Przemysł otrzymał mniejszy przydział do darmowej emisji CO2

Przemysł otrzymał mniejszy przydział do darmowej emisji CO2

Foto: shutterstock

Komisja Europejska ogłosiła ostateczny przydział darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla poszczególnych instalacji przemysłowych na lata 2021–2025. Będzie ich mniej niż w poprzednim okresie rozliczeniowym, ale w porównaniu z projektem z grudnia 2020 r. na więcej darmowych uprawnień mogą liczyć producenci sody kalcynowanej. W Polsce jedynym jej producentem jest Ciech.

– W większości przypadków wskaźniki pierwotnie proponowane w grudniowym projekcie zostały utrzymane, z wyjątkiem m.in. sody kalcynowanej, gdzie benchmark jest wyższy o 17 proc. wobec projektu. To około 200 tys. więcej darmowego CO2 dla Ciechu, niż wcześniej oczekiwaliśmy – komentuje Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym