Rakietowa „Narew” za 60 mld złotych ostudzi Władimira Putina

Po prawie siedmiu latach przygotowań MON sposobi się do budowy przeciwlotniczej zapory – wartego 60 mld zł systemu obrony powietrznej. To największa dotąd inwestycja armii, za której wykonanie odpowiada Polska Grupa Zbrojeniowa.

Publikacja: 06.01.2022 21:00

Rakietowa „Narew” za 60 mld złotych ostudzi Władimira Putina

Foto: PAP/DPA

W decydującą fazę wchodzą właśnie rozstrzygnięcia, kto dostarczy precyzyjne pociski dla tarczy powietrznej krótkiego zasięgu. Faworytem wydaje się brytyjski koncern MBDA, w grze są oczywiście także Amerykanie (producent patriotów – Raytheon Technologies). Ponieważ w kraju nie produkujemy precyzyjnie kierowanych przeciwlotniczych rakiet, program „Narew" zakłada pozyskanie potrzebnych technologii od zagranicznego dostawcy. Rodzimej zbrojeniówce bardzo zależało na przejęciu odpowiedzialności za ogromną, skomplikowaną i rozłożoną na lata inwestycję. W zeszłym roku, po serii umów z MON, klamka zapadła. Armia za pięć lat będzie mogła postawić PGZ do raportu i powiedzieć – sprawdzam.

Pozostało 86% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową