Bernie Sanders: Płać lepiej swoim pracownikom. Warren Buffett: To nie jest moja praca

Warren Buffett, miliarder, dziewiąty na liście najbogatszych ludzi na świecie, twierdzi, że to nie jego zadanie by mieszać się do strajku 450 hutników w firmie, której jest właścicielem.

Publikacja: 01.01.2022 12:29

Bernie Sanders: Płać lepiej swoim pracownikom. Warren Buffett: To nie jest moja praca

Foto: Bloomberg

Senator Bernie Sanders napisał list do dyrektora generalnego Berkshire Hathaway, prosząc o interwencję w strajku związkowym United Steelworkers w fabryce Special Metals w Huntington w Zachodniej Wirginii. Hutnicy strajkują od trzech miesięcy. Special Metals jest oddziałem firmy Precision Castparts, która jest własnością firmy Buffetta – informuje CNN.

Warren Buffett i Mark Donegan (z lewej), prezes Precision Castparts

Warren Buffett i Mark Donegan (z lewej), prezes Precision Castparts

Foto: Bloomberg

„W czasach, gdy Berkshire Hathaway radzi sobie bardzo dobrze, nie ma powodu, dla którego zatrudnieni przez ciebie pracownicy mieliby się martwić, czy będą w stanie nakarmić swoje dzieci lub czy będą mieć opiekę zdrowotną” – napisał Sanders. „Nie ma powodu, dla którego poziom życia tych ciężko pracujących Amerykanów miałby się obniżyć. Wiem, że ty i Berkshire Hathaway potraficie zrobić to lepiej” – napisał senator.

W liście do Buffetta Sanders poprosił go o „interwencję” w rozmowach, aby „upewnić się, że pracownicy są traktowani z godnością i szacunkiem oraz otrzymają uczciwy kontrakt, który wynagrodzi ciężką pracę i poświęcenia, których dokonali”.

W liście Sanders napisał także, że pracownikom oferowano kontrakty bez podwyżki w pierwszym roku, tylko 2000 dolarów premii za podpisanie umowy, a następnie podwyżki płac o 1 proc. w drugim roku i 2proc. rocznie w kolejnych trzech latach. Firma chce też podnieść koszt ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników z 275 dolarów miesięcznie do 1000 dolarów. A także skrócić długość urlopu, do którego prawa już nabyli. Bernie Sanders nazwał tę ofertę „oburzającą i obraźliwą”.

Czytaj więcej

„Strajkdziernik” uderza w USA. Ponad 100 tysięcy ludzi zapowiada strajk

Warren Buffett także odpowiedział listem, cytując roczne sprawozdanie finansowe Berkshire w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, które informuje inwestorów, iż zarządzanie poszczególnymi spółkami jest pozostawione kierownictwu każdej z nich a nie Berkshire lub Buffettowi.

„Nasze firmy same zajmują się własnymi kwestiami pracowniczymi i personalnymi (poza wyborem prezesa)” – napisał Buffett i poinformował biuro Sandersa, że przekazuję list do dyrektora generalnego Precision Castparts, ale nie zaleca mu żadnych konkretnych działań. „On sam jest odpowiedzialny za swoją działalność” – napisał miliarder.

W przeciwieństwie do wielu innych miliarderów w Stanach Zjednoczonych Warren Buffett uchodzi za osobę zajmującą się pracownikami i nierównością dochodów. Wielokrotnie wzywał do podniesienia podatków najbogatszym i zobowiązał się do rozdania większości swojej fortuny, która obecnie wynosi nieco ponad 100 miliardów dolarów – według magazynu „Forbes”. Buffett nie ma też opinii przeciwnika związków zawodowych jak wielu innych miliarderów, takich jak założyciel Amazon Jeff Bezos czy dyrektor generalny Tesli Elon Musk, którzy walczyli z pracownikami, którzy usiłowali zakładać związki w ich firmach.

Czytaj więcej

Szefowie zakładali się, ilu pracowników zachoruje. Skandal w USA

Special Metals produkuje metale ze stopów niklu, które są niezbędne w statkach kosmicznych i samolotach. Berkshire kupiło Precision Castparts w 2016 roku za 37,2 miliarda dolarów. Berkshire poinformował, że firma Precision Castparts odnotowała przychody w wysokości 1,6 miliarda dolarów w trzecim kwartale, a jej zysk w trzecim kwartale wzrósł o 217 milionów dolarów w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r., ale nie podał, jaki osiągnął zysk w tym kwartale. Berkshire Hathaway poinformował, że jego łączny dochód wyniósł 50,1 miliarda dolarów w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku.

Nagranie wideo zamieszczone na stronie internetowej związku United Steelworkers cytuje strajkujących, którzy mówią, że zakład Special Metals nadal działa, chociaż nie informuje, czy firma zatrudnia pracowników tymczasowych, stałych pracowników zastępczych czy pracowników etatowych do obsługi fabryki.

Liczba strajków w USA wzrosła w ostatnich miesiącach, ponieważ związki zawodowe i szeregowi pracownicy niechętnie akceptują umowy koncesyjne, które podpisywano w przeszłości – informuje CNN. Rekordowa liczba wakatów na rynku pracy i trudności wielu pracodawców ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników na wolne stanowiska, sprawiła, że pracownicy nie chcą już podpisywać mniej korzystnych umów.

Czytaj więcej

Zwycięski strajk w fabrykach Kellogg w USA. Jest wstępne porozumienie
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas