Prezydent RP Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Katarze 5 grudnia br., a więc w przeddzień Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 6 grudnia w Dubaju w ramach programu gospodarczego Polski na Światowej Wystawie Expo 2020. Prezydent RP spotkał się w Dosze z Emirem Kataru Szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim. Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska. Andrzej Duda zwrócił też jednak uwagę na szanse rozwoju współpracy w innych obszarach gospodarki. – Chcę podkreślić, że Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą, unikalną ofertę technologiczną – zaznaczył Prezydent RP.
Forum w Dubaju
Zacieśnienie relacji gospodarczych Polski ze wszystkimi krajami arabskimi, choć przede wszystkim z gospodarzem Expo, czyli Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), ale też Egiptem i Arabią Saudyjską, przyświecało też organizatorom Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego. Wydarzenie to zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), ale jak zapowiada Jan Sarnowski, wiceminister finansów, nasz kraj będzie chciał kontynuować tę nową platformę biznesową, organizując kolejne edycje Forum w innych krajach arabskich.
Na razie jednak, począwszy od 1 października br., kolejne polskie delegacje biznesu, władz publicznych i regionalnych przylatują do Dubaju, gdyż Zjednoczone Emiraty Arabskie to pierwszy kraj arabski, w którym odbywa się Światowa Wystawa Expo. Emiraty to jednocześnie drugi, zaraz po Arabii Saudyjskiej, partner w handlu Polski z krajami Zatoki Arabskiej (Perskiej). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za okres styczeń–sierpień 2021 r. w polsko-emirackich obrotach handlowych odnotowano tendencję zwyżkową. Ich wartość wyniosła 560,4 mln dol. (wzrost o 16 proc. w porównaniu z ośmioma miesiącami 2020 r.), w tym polski eksport – 430,6 mln dol. (wzrost o 8,5 proc.) i import – 129,8 mln dol. (wzrost o 49 proc.).
Polskie władze i biznes chciałyby też mocno rozwinąć współpracę z Arabią Saudyjską. To największa z gospodarek arabskich. W 2020 r. produkt krajowy brutto (PKB) Arabii Saudyjskiej wyniósł 700 119 mln dol. To więcej niż PKB naszego kraju, który w 2020 r. wyniósł 594 165 mln dol. Jak wskazują autorzy raportu Szkoły Głównej Handlowej pt. „Współpraca gospodarcza Polski z krajami arabskimi", to właśnie Arabia Saudyjska jest jedynym krajem arabskim o wyższym poziomie PKB niż Polska. Jeśli jednak porówna się PKB per capita, to już aż pięć krajów arabskich wyprzedza nasz kraj. Są to potęgi naftowe: Katar, ZEA, Kuwejt, Bahrajn i właśnie Arabia Saudyjska. Ta ostatnia to jednocześnie największy partner w handlu Polski z krajami Zatoki Arabskiej. W 2020 r. Arabia Saudyjska miała największy udział w polskim eksporcie ogółem do krajów arabskich. Było to 0,42 proc.
– Arabia Saudyjska, ale też Bahrajn i Oman to kraje, które niesamowicie otwierają się na współpracę gospodarczą. Widać to choćby po pawilonie Arabii na Expo, ale ambicje Saudyjczyków są oczywiście o wiele większe. Rijad chce być kolejną, obok Dubaju, stolicą handlu w regionie Bliskiego Wschodu – mówi Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej na Expo 2020 w Dubaju.