Artykuł przygotowany przez Urząd Dozoru Technicznego
Transformacja energetyczna, której jesteśmy obecnie nie tylko świadkami, ale i uczestnikami, ma zapewnić nam przyszłość w sposób bezemisyjny. Jednocześnie ma uwzględnić stabilne zasilanie niezależne od wyczerpujących się coraz bardziej zasobów naturalnych Ziemi.
Zadanie to byłoby z pewnością o wiele łatwiejsze, gdybyśmy posiadali uniwersalny sposób na akumulację energii. Przyszły sposób magazynowania energii powinien być tańszy i bardziej ekologiczny od standardowych akumulatorów czy baterii, skalowalny, elastyczny i mogący służyć wielu branżom gospodarki. To skłania do twierdzenia, że właśnie wodór może być poszukiwanym „świętym Graalem" energetyki.
Sam wodór nie jest niczym nowym (właściwie jest to najstarszy pierwiastek we wszechświecie), ale sposób jego wykorzystania zmienia się bardzo dynamicznie. Urząd Dozoru Technicznego angażuje się w te zmiany od samego początku koncepcji wykorzystania wodoru jako ekologicznego źródła magazynowania i wytwarzania energii.
Wspólny koncept wodorowy
„Polska strategia wodorowa" przyjęta została przez Radę Ministrów 2 listopada. Wskazuje ona na szereg obszarów, w których Polska może budować przewagę konkurencyjną w ramach rozwoju nowej branży energetycznej, dając impuls do rozwoju całej gospodarce poprzez wytworzenie synergii w tym obszarze. W ramach polskich prac rządowych UDT koordynowało jedną z siedmiu grup roboczych przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, których zadaniem było opracowanie „Porozumienia wodorowego".