Drożeje węgiel i energia

Tania elektryczność w Polsce to przeszłość. Rozkręca się spirala podwyżek. Ceny będą rosły, bo elektrownie muszą coraz więcej płacić za węgiel i pokrywać wyższe wydatki związane z ochroną środowiska

Aktualizacja: 05.03.2008 12:03 Publikacja: 05.03.2008 01:54

Drożeje węgiel i energia

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Od marca po raz drugi w tym roku zdrożała energia dla firm. To jednak nie koniec wzrostu cen elektryczności. Za trzy – cztery miesiące kolejne podwyżki, które dotkną także indywidualnych odbiorców.

Jak dowiedziała się „Rz”, największa firma górnicza w Europie, Kompania Węglowa, chce najpoważniejszym odbiorcom znieść rabaty na najmniej zasiarczony węgiel. Górnicy uznali, że 6,5 proc. upustu na najczystszy surowiec, którego jest najmniej na rynku, jest nieuzasadnione. Ta decyzja oznacza, że po raz drugi w tym roku wzrosną ceny zakupu czarnego złota przez elektrownie, a w konsekwencji ceny energii.

– Trwają renegocjacje rabatów dla elektrowni – przyznaje Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii. – Dodatkowo wyższe ceny za węgiel będą płacić na pewno odbiorcy, którzy poza zakontraktowanymi już dostawami zdecydują się na dodatkowe. W tym roku najlepszy węgiel zdrożał już średnio o 20 procent, gorsze gatunki dla energetyki o 11 proc. Przeciętnie wydatki na węgiel to około połowy kosztów produkcji energii.

Powodem kolejnych podwyżek elektryczności będzie nie tylko drożejący węgiel, ale i nowe unijne wymogi dotyczące ochrony środowiska. Polskie elektrownie nie mają takiego przydziału limitów emisji dwutlenku węgla, jaki by chciały, i zmuszone są do kupienia na wolnym rynku praw do emisji. Na przykład w Południowym Koncernie Energetycznym, który jest drugim producentem energii w kraju, te dodatkowe koszty szacuje się w tym roku na ponad 300 mln zł.

Po dwóch tegorocznych podwyżkach cen energii firmy płacą za nią o ok. 20 proc. więcej niż pod koniec 2007 r., a opłaty dla osób indywidualnych wzrosły średnio o ok. 13 proc. Od początku tego miesiąca warszawski RWE Stoen i szwedzki Vattenfall na Śląsku podniosły ceny dla firmowych odbiorców o kilkanaście procent. Prawdopodobnie na podwyżki zdecydują się również następni dostawcy – Energia Pro i Enea. Ich przedstawiciele przyznają, że kolejne podwyżki są nieuniknione, jeśli utrzyma się wzrost cen na rynku hurtowym, gdzie się zaopatrują. Analitycy uważają, że ten wzrost jest pewny i wyniesie około 10 procent.

Trudno jednak powiedzieć, jaka będzie skala podwyżek dla odbiorców indywidualnych. Ich wysokość musi zatwierdzić Urząd Regulacji Energetyki. Zakup prądu to tylko około 4 procent wydatków polskich rodzin. Jednak koszty zakupu energii mają duży wpływ na ceny wielu innych towarów. Pracownicy gastronomii w Złotych Tarasach mówią, że w sytuacji tak znacznego wzrostu kosztów energii ceny potraw zmienią się o 5 – 10 proc.

Biznes
Zmarł duchowy przywódca izmailitów, miliarder i filantrop Aga Chan IV
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza