Potencjalni inwestorzy będą mieli trzy tygodnie na to, by zapoznać się z dokumentami finansowymi spółki. Ministerstwo Skarbu zakwalifikowało do badania ksiąg spółki, oprócz państwowej Enei, także CEZ, Rafako i RPG Partners (spółkę należącą do Zdenka Bakali, największego akcjonariusza NWR).

Udało nam się potwierdzić, że od poniedziałku w ZE PAK pracę rozpoczną zespoły wydelegowane przez Eneę i Rafako.

Z naszych informacji wynika również, że terminy badania ZE PAK przez poszczególnych inwestorów wyznacza firma doradcza KPMG. To ona jest doradcą prywatyzacyjnym Skarbu Państwa w tej transakcji. Ministerstwo chce sprzedać 50 proc. akcji zespołu elektrowni wraz z 85-proc. pakietami akcji kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin. Są one jedynymi dostawcami surowca dla ZE PAK.

Due diligence kończy się 7 maja. Do 30 czerwca zainteresowani inwestorzy złożą oferty wiążące. Skarb Państwa chce zakończyć prywatyzację najpóźniej do końca tego roku. Wartość transakcji, w zależności od źródeł, szacuje się na 2 – 2,5 mld zł. Z tego, co deklaruje resort skarbu, wynika, że wstępne oferty złożone przez czterech inwestorów wyglądają zachęcająco i mieszczą się w granicach wyceny przygotowanej przez KPMG.

Ministerstwo przyznaje, że wyjście z akcjonariatu ZE PAK to jeden z najtrudniejszych procesów prywatyzacyjnych w historii. W trakcie przygotowań do sprzedaży akcji należących do państwa planowane są także rozmowy z przedstawicielami grupy Elektrimu, która kontroluje 47,05 proc. akcji ZE PAK. To do tych walorów przypisana jest kontrola operacyjna nad zespołem elektrowni.