Więcej Polkomtelu dla Vodafone albo KGHM

Orlen sprzeda udziały w Plusie. Paliwowa firma zapowiada to od wielu miesięcy. Wczoraj powiedziała, kto mógłby być nabywcą

Publikacja: 16.05.2008 05:59

– PKN Orlen jest gotów odsprzedać swój 19,6-proc. pakiet akcji w Polkomtelu brytyjskiemu koncernowi Vodafone bądź KGHM – powiedział Agencji Reutera Waldemar Maj, wiceprezes paliwowego koncernu. Pakiet akcji drugiego co do wielkości operatora komórkowego w Polsce może być wart 3,9 mld zł (według Listy 500 ”Rzeczpospolitej”). Sprzedaż nie będzie łatwa, bo sytuacja własnościowa Polkomtelu jest wyjątkowo zagmatwana.

Operator należy do polskich koncernów – PGE, KGHM, Orlenu i Węglokoksu – oraz zagranicznych inwestorów branżowych – duńskiego TDC i brytyjskiego Vodafone’u. W 2006 r. TDC ogłosiło, że zgodnie ze statutem Polkomtelu chce sprzedać swoje udziały proporcjonalnie pozostałym udziałowcom.

3,9 mld zł taka jest szacunkowa wartość pakietu akcji Polkomtelu, jaki chce sprzedać PKN Orlen. Rynkowa wycena może być nawet wyższa

Vodafone zablokował transakcję, która zmarginalizowałaby jego pozycję w Polkomtelu. Kontrolowane przez Skarb Państwa polskie koncerny mogłyby zrobić ze spółką wszystko. Spór trwał do marca tego roku, kiedy sąd arbitrażowy zawyrokował po myśli polskich udziałowców. Nie wiadomo jednak, czy to otwiera Orlenowi drogę do szybkiej sprzedaży udziałów operatora.

– Niedawno Skarb Państwa informował, że należy wymóc na KGHM wyższą dywidendę, bo w tym roku nie dojdzie do zakupu akcji Polkomtelu, wiec spółka nie będzie potrzebowała zarezerwowanych na to środków. Albo to tylko propagandowa gra, albo zawarto jakiś nieformalny układ, ale do transakcji dojdzie dopiero w przyszłym roku – zastanawia się pragnący zachować anonimowość analityk.

Giełda nie potraktowała poważnie wypowiedzi wiceprezesa Orlenu. Kurs akcji spółki spadł, choć teoretycznie ze sprzedaży Polkomtelu zainkasuje sumę dwa razy większą od ubiegłorocznych zysków. Trudno jednak nie zauważyć, że status quo w Polkomtelu zaczyna się chwiać. Jak pisał wczoraj ”Parkiet”, TDC oddało Vodafone’owi prawo obsadzenia stanowiska dyrektora finansowego spółki. Przedwczoraj objął je związany z Vodafone’em Martin Moorhouse. Pozycja brytyjskiego operatora w Polkomtelu staje się coraz mocniejsza.

Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE
Biznes
Rodzina Trumpa aktywnie inwestuje. Skok cen akcji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Chiński inwestor kupił kultową włoską markę Bialetti