Nowe badania zasobów gazu łupkowego w kwietniu

Choć prognozy zasobów w Polsce są obiecujące, a pierwsze odwierty dały pozytywne efekty, to eksperci przestrzegają przed nadmiernym optymizmem

Publikacja: 24.02.2011 04:56

Odwiert gazu łupkowego

Odwiert gazu łupkowego

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski BŻ Bartłomiej Żurawski

Niekonwencjonalne złoża gazu i bezpieczeństwo dostaw tego paliwa należały do głównych tematów wczorajszego Kongresu Gazowego w Warszawie. Po tym gdy dwie firmy – BNK Petroleum i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – poinformowały ostatnio o sukcesie pierwszych odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego, szczególnego znaczenia nabrały badania  zasobów tego surowca w Polsce. Tym bardziej że prognozy amerykańskich instytucji wskazywały nawet na 3 bln m sześc., podczas gdy Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m. Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki przekonywał na kongresie, że te szacunki trzeba traktować ostrożnie, bo opierają się na wielkości i jakości struktur geologicznych.

– We współpracy z amerykańskimi instytucjami geologicznymi w kwietniu zaczniemy  kolejne obliczenia zasobów gazu, a efekty tych prac przedstawimy  we wrześniu – dodał dyrektor Nawrocki.

Jego zdaniem po pierwszych odwiertach trzeba jeszcze poczekać na efekty zabiegów szczelinowania w tym roku, po których ocena będzie pełniejsza. – Ale tegoroczne prace to za mało, by ocenić rentowność wydobycia – zaznaczył.

Przed nadmiernym optymizmem, gdy chodzi o możliwości eksploatacji niekonwencjonalnych złóż gazu, ostrzegł też szef rady nadzorczej PGNiG Stanisław Rychlicki. Choć to do PGNiG należy 15 z ok. 70 wydanych przez ministra środowiska koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce.

– Pierwsze odwierty potwierdziły, że są ślady gazu w łupkach  i te dane wyglądają imponująco – mówił  Stanisław Rychlicki. – Ale dopiero pod koniec roku będziemy mogli wstępnie ocenić, jakie są możliwości wydobycia.

„Rz" objęła patronat medialny nad Kongresem Gazowym zorganizowanym przez Instytut Kościuszki.

Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski od czerwca bez Brzoski. Przedsiębiorca odchodzi z zespołu ds. deregulacji
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE