Jak podaje Instytut Turystyki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku polskie lotniska odprawiły 1,109 mln pasażerów lini czarterowych. To zaledwie o ok. 3,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. — Mimo problemów północnoafrykańskich udało się utrzymać w skali Polski poziom ruchu z zeszłego roku, a Katowice miały piękny wzrost i to dzięki Katowice Airport cały bilans wyszedł na zero — podsumował wyniki Tomasz Dziedzic z Instytutu Turystyki.
Z katowickiego portu na wakacje w pierwszym półroczu wyleciało 250 tys. podróżnych — o 40 tys. więcej niż w okresie od stycznia do czerwca 2010 roku. To wzrost o 18,8 proc. Z lotów czarterowych z warszawskiego lotniska skorzystało w tym czasie 539 tys. osób o ok. 30 tys. więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2010 roku, czyli o 5,9 proc. więcej. — Chyba jako jedyni z władzami lotniska w Katowicach współpracujemy z biurami podróży w zakresie promocji kierunków turystycznych. Współfinansujemy kampanie reklamowe — mówi „Rz" Michał Marzec, szef warszawskiego lotniska. — To dobre wyniki, zawsze mogłoby być lepiej, ale biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą i to jak ruch czarterowy przełożył się dobrą kondycji spółki, jestem zadowolony — dodaje Marzec.
Na współprace z linami lotniczymi jako główną przyczynę wzrostu ruchu czarterowego wskazuje też Artur Tomasik, szef katowickiego lotniska.
Wymienia m.in. promocję portu lotniczego — turyści wylatujący do Kenii, za parking płacą 1 zł. — Dużym atutem lotniska, który sprzyja rozwojowi segmentu połączeń czarterowych jest też t5o, że możemy operować 24 godziny na dobę. Wychodzimy też przewoźnikom na przeciw m.in. tworząc warunki do zakładania u nas bazy, oferując im nie tylko możliwość nocowania samolotów ale i serwis techniczny — dodaje Tomasik. Dzięki temu w porcie bazuje 8 maszyn. Jak dodaje Tomasik, zapowiada się dobra zima, a w przyszłym roku — znowu dwucyfrowy wzrost liczby pasażerów czarterowych.
W pierwszym półroczu tego roku największy spadek ruchu czarterowego - p 29 proc. zanotował port w Krakowie, o 12,3 proc. spadła liczba klientów biur podróży na lotnisku we Wrocławiu. Ze Szczecina na wakacje poleciało o ponad 9 proc. podróżnych mniej niż w pierwszym półroczu 2010 roku.