Duże roszady w państwowych spółkach

Odwołanie prezesa jednej z największych krajowych firm energetycznych może mieć związek z uchwałą PiS o zwalczaniu nepotyzmu.

Publikacja: 18.07.2021 21:00

Jacek Goliński były prezes Energi.

Jacek Goliński były prezes Energi.

Foto: materiały prasowe

Rada nadzorcza Energi odwołała ze stanowiska prezesa tej spółki Jacka Golińskiego. Goliński kierował Energą od grudnia 2019 r. Jego obowiązki, do czasu powołania nowego prezesa, przejmie wiceprezes ds. korporacyjnych Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Dymisja Golińskiego może mieć związek z ostatnimi decyzjami Prawa i Sprawiedliwości o zwalczaniu nepotyzmu w swoich szeregach. Zgodnie z nową uchwałą partii członkowie rodzin posłów i senatorów PiS nie mogą, poza pewnymi wyjątkami, zasiadać we władzach państwowych spółek. Były już prezes Energi jest bratem posłanki Małgorzaty Golińskiej, która aktualnie jest także wiceministrem klimatu i środowiska oraz głównym konserwatorem przyrody. Jak podało radio RMF FM, od czasu wprowadzenia nowych zasad pracę w spółkach Skarbu Państwa straciło już trzynastu członków rodzin polityków PiS.

Energa jest jedną z czterech dużych grup energetycznych kontrolowanych pośrednio przez Skarb Państwa. W 2020 r. została przejęta przez PKN Orlen, którym kieruje Daniel Obajtek. Jeszcze niedawno jej kluczową inwestycją była budowa bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka – miał to być ostatni nowy blok opalany węglem w Polsce. Projekt od początku wzbudzał jednak wiele kontrowersji z uwagi na antywęglową politykę unijną, zmierzającą do dekarbonizacji gospodarki w celu ochrony klimatu, i spadającą rentowność produkcji czarnej energii. Ostatecznie rozpoczętą już inwestycję zatrzymano, a nowe obiekty zburzono, spisując na straty ponad 1 mld zł. Energa wraz z Orlenem zdecydowały już, że w tym miejscu powstanie blok gazowy. Od momentu przejęcia władzy przez PiS w 2015 r. kierownictwo Energi zmieniało się wielokrotnie. Przed tym jak stery w spółce objął Goliński, żaden z prezesów nie utrzymał się na stanowisku dłużej niż rok.

Zmiana w kierownictwie Energi jest kolejną w kluczowych spółkach z branż energetycznej i węglowej. Z końcem czerwca nieoczekiwanie ze stanowiska odwołana została Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – spółki, która skupia elektrownie i kopalnie węgla brunatnego Polskiej Grupy Energetycznej i jest największym wytwórcą prądu w Polsce. Według naszych informacji decyzja była efektem nacisków lokalnych polityków. Zmiana warty odbywa się w momencie, gdy toczą się polsko-czeskie negocjacje o przyszłości należącej do PGE kopalni Turów, a także gdy trwają przygotowania do wielkiej reformy branży energetycznej.

Z kolejną dymisją mieliśmy do czynienia w Tauronie. Ze stanowiska prezesa katowickiego koncernu energetycznego, zaledwie trzy miesiące po jego objęciu, zrezygnował Paweł Strączyński, który odejdzie ze spółki 21 lipca. Nasze źródła wskazują przede wszystkim na silny konflikt ze związkami zawodowymi, które mocno naciskały radę nadzorczą na zmiany w zarządzie. Jak ustaliliśmy, naciski na dymisję prezesa były najsilniejsze tuż przed ostatnim kongresem PiS, bo lokalni politycy chcieli jak najszybciej uspokoić nastroje związkowców. W kuluarach głośno mówi się o tym, że stery w Tauronie może przejąć jeden z lokalnych działaczy PiS.

Niedługo potem rada nadzorcza odwołała Barbarę Piontek, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej – największego producenta węgla koksowego w UE. Tu także na decyzji zaważyły naciski związków zawodowych i ścierające się wpływy lokalnych frakcji PiS. Rada nadzorcza do pełnienia funkcji prezesa JSW oddelegowała ze swojego składu Stanisława Pruska. Prusek pełni też funkcję dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa. Okres jego delegowania na stanowisko prezesa JSW upłynie 8 października 2021 r. lub w momencie wyboru nowego szefa w konkursie.

Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska