Materiał przygotowany we współpracy z Huawei
Ruszyły konsultacje strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (tzw. SOR) przygotowanej pod kierunkiem wicepremiera Mateusza Morawieckiego. W strategii tej zakłada się, że podstawą budowy efektywnego państwa będzie powszechnie dostępny szerokopasmowy internet. Polityka rządu przyczyni się więc najprawdopodobniej do rozbudowy infrastruktury cyfrowej w Polsce, wspierając jednocześnie wzrost gospodarczy kraju.
Sporo do zrobienia
Rozwój technologii komputerowo-informacyjnych (ICT) i powszechność infrastruktury szerokopasmowej to podstawa społeczeństwa cyfrowego, głównego motoru wzrostu gospodarki i transformacji polskiego przemysłu. Społeczno-gospodarczy wpływ szerokopasmowego dostępu do internetu jest większy niż innych technologii ICT: telefonii stacjonarnej czy mobilnej. Badania pokazują, że wskaźnik wejścia–wyjścia w przemyśle ICT to 2,7–2,9.
Dziś sieci szerokopasmowe niosą z sobą nowy rodzaj inteligencji i umożliwiają uzyskiwanie wymiernych korzyści gospodarczych na styku świata fizycznego i cyfrowego. Dlatego istotne jest, aby internet dotarł pod strzechy. Jest równie ważne, aby wykorzystać infrastrukturę szerokopasmową i towarzyszące jej aplikacje w życiu codziennym, biznesie i komunikacji jednostek państwowych, jak i rządu z obywatelami.
Polska na tle Europy, a szczególnie państw Europy Zachodniej, pozostaje pod wieloma względami w tyle. W najnowszej edycji przygotowanego przez Komisję Europejską Indeksu DESI (Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego) uzyskała ocenę 0,43 i zajmuje – podobnie jak przed rokiem – 22. miejsce na 28 państw członkowskich UE.
Zdaniem Komisji Europejskiej, Polska zanotowała umiarkowany postęp w czterech z pięciu wymiarów DESI. Autorzy analizy podkreślają, że chociaż wielu Polaków wybiera mobilną łączność szerokopasmową (94 na 100), co stawia Polskę na 5. miejscu w UE w tej kategorii, to tylko 57 proc. gospodarstw domowych ma stacjonarne szerokopasmowe połączenie z internetem (26. miejsce w UE) i Polska plasuje się na ostatniej pozycji w rankingu zasięgu stacjonarnej łączności szerokopasmowej. Wprawdzie robimy postępy, ale wolniej niż inne kraje.