Firmy muszą określić i spełnić wyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności, szczególnie w kontekście prognozowanych ryzyk i wyzwań spowodowanych zmianami klimatycznymi, bo oczekują tego od nich wszystkie grupy interesariuszy.
Teraz, gdy świat podąża w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i gospodarki o obiegu zamkniętym, firmy będą musiały dokonać fundamentalnych inwestycji i strategicznych decyzji dotyczących ścieżek rozwoju i dekarbonizacji oraz kierunku i zakresu zmian w modelach biznesowych.
Stanowi to zarówno ogromne wyzwanie, jak i niespotykaną szansę. Wyzwanie, gdyż przejście na odpowiedzialny klimatycznie model biznesowy wymaga wysiłku, planowania i jasnej wizji. Niezbędne jest stworzenie odpornych, przejrzystych i etycznych łańcuchów dostaw, dużego zaangażowania ze strony interesariuszy oraz narzędzi do mierzenia, oceny i monitoringu postępów w zakresie osiągania celów zrównoważonego rozwoju. Niewątpliwie jest to też szansa: organizacje, którym uda się skutecznie sprostać tym wyzwaniom osiągną wyraźną przewagę konkurencyjną.
Kluczowe wyzwania
W dłuższej perspektywie koszt ewentualnego niepodejmowania działań będzie wyższy niż inwestycje w osiągnięcie parametrów określonych w porozumieniu paryskim. Co ważne, interesariusze biznesowi coraz częściej oczekują od spółek aktywnego i ambitnego zaangażowania w dekarbonizację i zrównoważony rozwój. W nowej rzeczywistości z dużym prawdopodobieństwem klienci nie będą zainteresowani „niezdrowymi" firmami, pracownicy nie będą chcieli w nich pracować, a finansiści zainwestują swój kapitał gdzie indziej.
Nieodzownym elementem tej ewolucji jest tworzenie się nowych koalicji na poziomie globalnym, mających na celu podjęcie wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi. Forum Odpowiedzialnego Biznesu z partnerami oraz we współpracy z Deloitte finalizuje polską odsłonę globalnej inicjatywy Chapter Zero – wyjątkowej platformy wymiany wiedzy, doświadczeń i narzędzi pomagających podejmować najlepsze decyzje w obliczu zmian klimatycznych.