W najbardziej pesymistycznym scenariuszu sprawy frankowe mogą kosztować sektor bankowy nawet 60 mld zł – szacuje Związek Banków Polskich. Zapytaliśmy nadzorców o ich kalkulacje i czy szykują się do wprowadzenia nowych regulacji.
Czytaj także: Banki nie chcą okazać łaski frankowiczom
KSF wróci do gry?
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaznacza, że na bieżąco monitoruje zjawiska mogące mieć wpływ na stabilność poszczególnych banków i sektora finansowego i w razie potrzeby może dostosować parametry polityki nadzorczej. – Żadne decyzje nie zapadły, jesteśmy w trakcie analiz – dodaje rzecznik Jacek Barszczewski dopytywany o sprawę franków.
Sprawie przygląda się także BFG. Prezes Mirosław Panek mówił w niedawnym wywiadzie dla „Rz", że instytucja ta czeka na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i dopiero po nim zacznie szacować koszty. Wyrok TSUE prawdopodobnie będzie korzystny dla klientów, co mogłoby się przełożyć na wyroki sądów w Polsce, wzrost spraw i duże straty banków.
Narodowy Bank Polski odpowiada, że wielokrotnie podkreślał, iż w ujęciu ekonomicznym portfel kredytów mieszkaniowych w walutach obcych nie generuje ryzyka dla stabilności systemu finansowego. Zwracał jednak uwagę na inne zagrożenia, związane z potencjalnym, narzuconym przewalutowaniem po kursie odbiegającym od rynkowego lub właśnie z ryzykiem prawnym. – NBP analizuje możliwe skutki materializacji ryzyka prawnego dla sytuacji banków, nie jest natomiast organem właściwym do oceny aspektów prawnych związanych z poszczególnymi umowami kredytowymi i oceny prawdopodobieństwa ukształtowania się danej linii orzeczniczej przez krajowe sądy – odpowiada NBP. Zwraca uwagę, że Komitet Stabilności Finansowej (organ reprezentowany przez NBP, KNF, BFG i MF), któremu przewodniczy prezes NBP, wydał w styczniu 2017 r. rekomendację dotyczącą restrukturyzacji hipotek walutowych. Głównym elementem był skokowy i bolesny kapitałowo dla banków wzrost wagi ryzyka na hipoteki walutowe i uwzględnienie ryzyka operacyjnego, którego jednym z elementów jest ryzyko prawne, w wymogach kapitałowych drugiego filara. KSF zwrócił wtedy uwagę na potrzebę konwersji tego portfela.