Ustawowe wakacje kredytowe na razie bezterminowe, ale nie dla wszystkich

Zgodnie z nowymi przepisami z zawieszenia rat będzie można skorzystać po utracie głównego źródła dochodu i zawiesić dwa kredyty w banku.

Aktualizacja: 08.06.2020 22:12 Publikacja: 08.06.2020 21:00

Ustawowe wakacje kredytowe na razie bezterminowe, ale nie dla wszystkich

Foto: Adobe Stock

Senat w przyszłym tygodniu zajmie się nowymi przepisami dotyczącymi tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, w której zawarto zapisy o ustawowych wakacjach kredytowych. Konsument zyska dzięki nim prawo do zawieszenia rat kapitałowych i odsetkowych na maksymalnie trzy miesiące. Okres spłaty kredytu wydłuży się o czas wakacji, za który nie będą naliczane inne opłaty, poza ubezpieczeniem związanym z kredytem (aby zachować ciągłość ochrony).

Skorzystać z wakacji będą jednak mogli tylko ci, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca 2020 r. Zawieszenie nastąpi automatycznie z chwilą doręczenia wniosku kredytodawcy. Konsument decyduje, czy zawiesi spłatę na jeden, dwa czy trzy miesiące. Rozwiązanie dotyczy umów kredytowych zawartych przed 13 marca, o ile były zaciągnięte na więcej niż sześć miesięcy.

Klient może zawiesić spłatę jednego kredytu mieszkaniowego i jednego konsumenckiego. Jeśli kredytobiorca ma kilka kredytów tego samego rodzaju (np. dwa hipoteczne) u danego kredytodawcy, będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych tylko w przypadku jednego. – Jeśli klient ma kredyty także w innym banku, to również i je może zawiesić: jeden mieszkaniowy i jeden konsumencki w danej instytucji – podkreśla wicepremier Jadwiga Emilewicz. – Naszą intencją było danie klientom realnego wsparcia. Skoro stracili możliwość spłaty kredytu w jednym banku, to prawdopodobnie także i w innym, stąd możliwość korzystania z wakacji kredytowych w obu instytucjach – dodaje.

Wnioski mają być przyznawane na podstawie oświadczenia klienta. – Chodzi o to, by proces ten był szybki i by banki nie prowadziły długich analiz. Oświadczenie składane jest instytucjom finansowym pod rygorem odpowiedzialności karnej, później bank będzie mógł je zweryfikować – przekonuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Podkreśla, że odsetki nie będą umarzane. – Ustawowe wakacje umożliwią ich przesunięcie o maksymalnie trzy miesiące. Banki otrzymają wszystkie raty kapitałowe i odsetkowe, ale później. To da klientom czas na stanięcie na nogi – dodaje.

Analitycy szacują, że gdyby co dziesiąty klient złożył wniosek, obniżyłoby to wynik odsetkowy sektora o 1 mld zł.

– Nie ma wskazanego okresu, w którym (wakacje kredytowe – red.) wygasają. Ustawodawca będzie musiał je uchylić, wtedy zakończy się możliwość korzystania z nich na tych warunkach – mówi Chróstny. – UOKiK i KNF będą obserwować sytuację, by zareagować w odpowiednim momencie i nie wydłużać wakacji poza czas niezbędny do ochrony kredytobiorców – dodaje.

Banki
Mniejszy włoski bank z problemami chce przejąć większy
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Banki
Nawet frankowicze w sądach dostają ofertę ugody. Czy to atrakcyjna propozycja?
Banki
Ranking satysfakcji klientów banków. Wyłonił się nowy lider
Banki
Czy i dlaczego banki nie lubią gotówki?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Banki
OZE, magazyny energii, wodór i wychwytywanie CO2 na celowniku EBOR w Polsce
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku