Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK: Będą duże pieniądze na międzynarodową ekspansję polskich firm

Gospodarka niemiecka ma problemy, co tworzy wiele możliwości dla polskich firm. Pojawią się możliwości ekspansji – mówi Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK.

Publikacja: 18.12.2024 04:38

Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK

Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK

Foto: BGK

Od UE oczekuje się skoku technologicznego, ale mierzymy się z coraz większymi wyzwaniami, co unaocznił raport Mario Draghiego. W tym kontekście kluczowe staje się znaczenie instytucji, które są w stanie zapewnić stabilność finansowania długofalowych projektów. Czujecie to w BGK?

W ostatnich dekadach dokonaliśmy jako kraj niebywałego skoku – przez 30 lat potroiliśmy PKB i z pozycji ubogiego krewnego, który na początku lat 90. miał PKB na głowę pod względem siły nabywczej niższe od Ukrainy, staliśmy się państwem, które wyróżnia się nie tylko w regionie. Przez lata Polska nie zajęła jednak takiego miejsca w Europie, które się jej naprawdę należy. Teraz zaczyna się to zmieniać, jesteśmy inaczej postrzegani, na Polskę patrzy się dzisiaj jak na lidera Europy Centralnej. Ale przed nami kolejne wyzwania i musimy najbliższą dekadę wykorzystać maksymalnie dla wzrostu polskiej gospodarki, utrwalając, a nawet poprawiając naszą pozycję. Później, ze względu na demografię, będzie już o to trudniej.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Banki
Pomoc przy spłacie rat kredytu mieszkaniowego. Nawet do 3 tys. zł miesięcznie
Banki
Ukraiński bank należący do PKO BP ma nowego prezesa. To były szef PKP
Banki
Commerzbank mocno oszczędza. 3300 pracowników w Niemczech straci pracę
Banki
W czwartek ważny wyrok TSUE w sprawie kredytów konsumenckich. Czy ruszy lawina pozwów?
Banki
Rosjanie kupili rekordowo dużo złota, ale kurczą się rezerwy kruszcu w bankach