Kolejne cięcie stóp procentowych na Węgrzech

Narodowy Bank Węgier obniżył główną stopę procentową o 75 pb. do 10,75 proc. Dokładnie takiej obniżki spodziewali się wcześniej inwestorzy.

Publikacja: 19.12.2023 16:06

Kolejne cięcie stóp procentowych na Węgrzech

Foto: Bloomberg

Wtorkowe cięcie stopy bazowej na Węgrzech było już trzecim w tym roku. Cykl jej obniżek rozpoczęto w październiku, gdy wynosiła ona 13 proc. Kilka miesięcy wcześniej rozpoczęto natomiast obniżki jednodniowej stopy depozytowej, która była przez pewien czas traktowana jako główna stopa. Od końcówki wiosny zeszła ona z poziomu 18 proc. do 13 proc.

Główna stopa procentowa na Węgrzech wciąż jest jednak najwyższa w Unii Europejskiej. Premier Viktor Orban wzywał do większych cięć stóp, by pobudzić wzrost gospodarczy, ale Gyorgy Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier, był jak dotąd w tej kwestii dużo ostrożniejszy. Wskazywał m.in. że inflacja obecnie nie pozwala na to, by szybciej luzować politykę pieniężną. Wzrost cen wyraźnie jednak wyhamował w tym roku. O ile w styczniu inflacja konsumencka wynosiła aż 25,7 proc., to w listopadzie zeszła do 7,9 proc. i była najniższa od stycznia 2022 r. Mediana prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga wskazuje, że na koniec 2024 r. główna stopa procentowa na Węgrzech będzie wynosiła 6,1 proc. Przedział prognoz wynosi od 4 proc. do 7,25 proc.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Ostatni wielki rosyjski bank państwowy zostanie odcięty od zachodnich rynków