„Niniejszym informujemy, że w związku z otrzymaniem przez bank korespondent Bank od China (Rosja) odpowiedniej dyspozycji, od dnia 13 czerwca 2023 r., przerywamy przyjmowania do realizacji płatności klientów za przelew środków w juanach chińskich do banków UE, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, a także ich oddziałów w Chinach, zarówno banków pośredniczących, jak i banków odbiorcy. Wyjątkiem są banki będące beneficjentami grupy Bank of China” - głosi komunikat na stronie rosyjskiego Akibank.
Czytaj więcej
Unijne embargo na rosyjskie paliwa zawiera dwa wyłączenia. To otwiera Moskwie i jej klientom drzwi do ominięcia sankcji za pomocą krajów, które od początku ich nie respektują.
Służba prasowa Unicredit Bank Rosja (rosyjska filia włoskiego banku) zaleciła wysyłanie płatności w juanach do UE, USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii za pośrednictwem konta nostro otwartego w ICBC Bank (rosyjska spółka zależna Bank of China).
Według Frank Media, w tym tygodniu na czacie profilowym klienci rosyjskich banków napisali, że nie mogą przesyłać juanów do UE i USA za pośrednictwem instytucji kredytowych, które mają rachunki w rosyjskiej filii Bank of China. Jednocześnie niektórzy klienci pisali, że ich banki dokonały rekonfiguracji przelewów za pośrednictwem innych chińskich organizacji.
Bank of China działa w Rosji od 1993 roku. Na dzień 1 lutego 2022 roku wartość aktywów rosyjskiej spółki zależnej w wynosiła 65 miliardów rubli. Bank of China jest uważany za główną organizację rozliczeniową dla przedsiębiorstw i agencji rządowych w Chinach.