Ławki w kształcie Polski wcale nie są ławkami. Prezeska BGK: To jest instalacja

Okazuje się, że słynne już ławki umieszczone w konturze Polski wcale nie są ławkami, tylko instalacją i symbolem.

Publikacja: 01.09.2022 14:44

Beata Daszyńska-Muzyczka

Beata Daszyńska-Muzyczka

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Ławki umieszczone w konturze Polski od kilku dni są jednym z głośniejszych tematów w Polsce. Ostatniego dnia sierpnia rzecznik rządu ujawnił, że nie są one, jak wszyscy myśleli, projektem rządowym, a są stawiane na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego. Pierwszego września okazało się też, że to wcale nie są ławki.

– To jest instalacja, która wymaga regulaminu BHP i nie jest to ławeczka, a instalacja, która waży półtorej tony. Nie chciałabym, żebyśmy potem mówili, że nie było instrukcji użytkowania, bo coś się stało – mówiła w radiu TOK FM prezeska Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Czytaj więcej

Müller: Ławeczki w kształcie Polski to kampania BGK

Prezeska stwierdziła także, że ławki te, a raczej instalacje, stanowią symboliczne promowanie polskich inwestycji. „A może to właśnie taki symbol: Można usiąść, zostań w Polsce. Tutaj inwestujemy” – mówiła Daszyńska-Muzyczka. Równolegle zasłaniała się niepamięcią, gdy pytana była o kwotę inwestycji w symboliczne promowanie inwestowania w Polsce.

Pojawiło się także wytłumaczenie, dlaczego instalacja ma instrukcję, oraz sugestia, że nie można jednak na niej usiąść.

– To nie są ławki, to jest instalacja i cała konstrukcja, w środku jest postawiona ławka. Ale gdyby to była zwykła ławka typowa do siedzenia, to by była zainstalowana na ziemi i można by było na niej usiąść – stwierdziła Beata Daszyńska-Muzyczka.

Instalacja składa się z ławki umieszonej na podeście znajdującym się wewnątrz konturu granic Polski, który z kolei umieszczony jest na postumencie o niebieskiej barwie. Kontur Polski ma barwy flagi RP, więc całość kolorystyki przypominać może flagę Federacji Rosyjskiej. Instalacje mają znaleźć się w 16 miastach Polski, są to – Białystok, Chorzów, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Międzyzdroje, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Toruń, Wrocław. Całość ma, według niepotwierdzonych informacji, kosztować ok. 2 mln złotych.

Czytaj więcej

Michał Płociński: Ławki na miarę naszych horyzontów

Bank w komunikacie prasowym stwierdza, że są one częścią akcji promocyjnej. „W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi informujemy, że za postawienie instalacji w kształcie konturu Polski odpowiada BGK. Stanowi to element akcji informacyjno-promocyjnej poświęconej inwestycjom, których realizację wspomaga BGK” – czytamy.

BGK wspiera w tej chwili 11 tysięcy inwestycji o łącznej wartości 60 mld zł. 3 tysiące projektów o wartości 15 mld zł jest w trakcie realizacji lub wkrótce się rozpocznie.

Tego typu instalacje są elementem scenografii podczas planowanych wydarzeń BGK i zostały ustawione pilotażowo – stwierdza BGK w komunikacje na swojej stronie.

Banki
Mniejszy włoski bank z problemami chce przejąć większy
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Banki
Nawet frankowicze w sądach dostają ofertę ugody. Czy to atrakcyjna propozycja?
Banki
Ranking satysfakcji klientów banków. Wyłonił się nowy lider
Banki
Czy i dlaczego banki nie lubią gotówki?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Banki
OZE, magazyny energii, wodór i wychwytywanie CO2 na celowniku EBOR w Polsce
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej