#RZECZoBIZNESIE: Cezary Kaźmierczak: Chłopcy w dresach pożyczą pieniądze

Jest bardzo realne niebezpieczeństwo powstania mafii na bazie ustawy antylichwiarskiej – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Aktualizacja: 22.12.2016 14:53 Publikacja: 22.12.2016 12:39

#RZECZoBIZNESIE: Cezary Kaźmierczak: Chłopcy w dresach pożyczą pieniądze

Foto: tv.rp.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy antylichwiarskiej.

- Jest to kolejny projekt, w którym są pomieszane dwa wątki. Wątki działalności kryminalnej i wątki działalności gospodarczej. Jest to wrzucone do jednego worka – ocenił Kaźmierczak.

Istnieje obawa, że przepisy w tym projekcie mogą ograniczyć działalność firm pożyczkowych. - Są trzy poziomy na tym rynku – tłumaczył gość. - Nawet ci, którzy pożyczają prywatnie pieniądze jakieś umowy podpisują. Tutaj tę ustawę popieramy, bo dochodzi tam do działań dzikich i niebywałych. To bezwzględnie należy uregulować – mówił. - Jest jeszcze grupa, która po wyeliminowaniu legalnych firm z rynku może się objawić. To są chłopcy w dresach i z łańcuchami. Tu jest bardzo realne niebezpieczeństwo powstania mafii na bazie tej ustawy – dodał Kaźmierczak.

Gość przyznał, że potrzeba pożyczania pieniędzy nie zniknie. - 3 mln Polaków, w tym 1 mln dość często, potrzebuje czasami 400-500 zł do końca miesiąca pożyczyć. Banki nie będą tych pieniędzy pożyczać - mówił ekspert.

- W samych podatkach z legalnych firm jest 1 mld zł rocznie. I to też zniknie - dodał.

Kaźmierczak zauważył, że rząd po raz kolejny nie jest w stanie odróżnić działalności przestępczej od działalności legalnych firm.

- Jest problem z pożyczkami prywatnymi i to trzeba uregulować. Natomiast problem drugi, który jest w ustawie to zlikwidowanie opłacalności udzielania tego typu kredytów przez legalne firmy – ocenił.

- Można to zrobić w sposób cywilizowany. Nie zakładam złej woli Ministerstwa Sprawiedliwości, oni po prostu nie rozumieją tego i im się mieszają wątki przestępców z firmami. Tych przestępców te regulacje nie interesują. Dla nich one są nawet lepsze – podsumował prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Banki
Kogo nie cieszą obniżki stóp procentowych? Część kredytobiorców ma duży problem
Banki
WIBOR leci w dół. O ile mogą spaść raty kredytów mieszkaniowych?
Banki
Alior zarobił mniej niż oczekiwano. Analitycy zaskoczeni
Banki
Były prezes Pekao nie dostał absolutorium od nowych władz
Banki
Kolejny bardzo dobry, choć nie rekordowy, kwartał dla banków