Materiał powstał we współpracy z Bankiem BPS
Grupowe wsparcie
Warto pamiętać, że większość banków spółdzielczych (choć nie wszystkie) działa w ramach zrzeszeń i systemów ochrony, co nie tylko ułatwia im wdrażanie innowacji, ale także stanowi dodatkową gwarancję stabilności finansowej.
Funkcjonowanie banków spółdzielczych w ramach zrzeszeń to wymóg ustawowy. Dzięki temu nawet te banki, które mają niewielkie kapitały własne i działają tylko w skali gminy, mogą korzystać z dobrodziejstw skali. Zrzeszenie BPS jest obecnie największym zrzeszeniem banków spółdzielczych w Polsce. Należy do niego 316 banków i Bank BPS. Bank BPS jako bank zrzeszający świadczy szeroki zakres usług dla banków spółdzielczych i równocześnie jest ich partnerem biznesowym i reprezentantem.
W ramach Zrzeszenia BPS działa także System Ochrony Zrzeszenia BPS. Jest to porozumienie o charakterze solidarnościowym, podobne do rozwiązań funkcjonujących w innych krajach Unii Europejskiej, którego uczestnikami są wszystkie banki należące do Zrzeszenia. System Ochrony stale monitoruje swoich uczestników. W ramach audytu kontrolowane są ryzyka poszczególnych banków spółdzielczych i w razie potrzeby prowadzone działania zaradcze. Banki uczestniczące w Systemie Ochrony zobowiązują się do wzajemnego gwarantowania płynności i wsparcia kapitałowego w sytuacjach kryzysowych. To dodatkowy, oprócz BFG, mechanizm skutecznie zabezpieczający stabilność banków spółdzielczych. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, iż upadłości i przymusowe restrukturyzacje banków w Polsce w ostatnich latach dotyczyły banków spółdzielczych o słabej kondycji ekonomiczno-finansowej, które nie przystąpiły lub nie mogły przystąpić do Systemów Ochrony.
– W grupie wiele rzeczy można robić wspólnie, także spełniać niektóre wymogi regulacyjne, choćby te dotyczące płynności. Banki spółdzielcze, przystępując do Systemu Ochrony, zyskują przede wszystkim bezpieczeństwo swojej działalności. Ponieważ w Systemie Ochrony banki ponoszą solidarną odpowiedzialność za innych członków grupy, muszą mieć pewność dobrej sytuacji pozostałych banków. Przystąpienie do Systemu Ochrony wiąże się więc z koniecznością wykazania dobrej kondycji banku – tłumaczy Sławomir Czopur, prezes zarządu Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS.