BNP Paribas zaleca wstrzymanie się z ugodami frankowymi

Zarząd banku rekomenduje nadzwyczajnemu walnemu zgromadzeniu powstrzymanie się przed podejmowaniem decyzji w sprawie ugód z frankowiczami.

Aktualizacja: 21.05.2021 19:36 Publikacja: 21.05.2021 19:33

BNP Paribas zaleca wstrzymanie się z ugodami frankowymi

Foto: materiały prasowe

„Ze względu na wskazane niewiadome, z których główną jest potencjalny wpływ orzeczenia Sądu Najwyższego planowanego uprzednio na 11 maja, oraz konieczność dalszych analiz, rekomendujemy powstrzymanie się od podejmowania aktualnie jakichkolwiek decyzji” – podał BNP Paribas w prezentacji dla akcjonariuszy na nadzwyczajne walne zgromadzenie zwołane na 17 czerwca.

Bank ocenia, że wpływ wyroku TSUE z 29 kwietnia i orzeczenie siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 7 maja jest pozytywny. „TSUE podkreślił, że nieważność umów nie jest celem Dyrektywy 93/13 i że nie jest ona zależna od woli i interesu konsumenta, sądy powinny przede wszystkim przywrócić równowagę między stronami, a nieważność umowy można stwierdzić jedynie, jeżeli nie będzie to możliwe. Do sądów krajowych należy również stwierdzenie, w każdej sprawie osobno, czy dana klauzula jest niezgodna z prawem. Kwestia ta zawsze zależy od okoliczności danej sprawy. TSUE nie orzekł, czy bank jest uprawniony do roszczeń o zwrot kapitału i koszt kapitału. Wspomniał, że unieważnienie może stanowić podstawę roszczeń tego typu” – podaje bank w prezentacji.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Banki
Commerzbank mocno oszczędza. 3300 pracowników w Niemczech straci pracę
Banki
W czwartek ważny wyrok TSUE w sprawie kredytów konsumenckich. Czy ruszy lawina pozwów?
Banki
Rosjanie kupili rekordowo dużo złota, ale kurczą się rezerwy kruszcu w bankach
Banki
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP: W rządowym planie redukcji deficytu nie ma marginesu na ewentualne szoki
Banki
Mirosław Czekaj, prezes BGK: Priorytetem jest dla nas dynamiczna i konkurencyjna gospodarka