Marek Kozubal

Marek Kozubal

Dziennikarz, dział krajowy

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2003 r. pracuje w dzienniku „Rzeczpospolita”. Wcześniej pracował w „Gazecie Wyborczej”. Publicysta, autor reportaży. Zajmuje się tematyką wojskową, bezpieczeństwem, historią i utraconymi przez Polskę w czasie II wojny światowej dziełami sztuki. Jest współautorem trylogii historyczno-szpiegowskiej „Operacja Rafael”, „Operacja Singe”, „Operacja Retea”, napisanej wspólnie z Marcinem Falińskim, byłym oficerem Agencji Wywiadu. Powieści te osiągnęły status bestsellerów. „Operacja Retea” była nominowana w 2022 r. do nagrody „Złotego pocisku” w kategorii najlepsza powieść kryminalna roku 2021. W marcu 2023 r. otrzymał wyróżnienie za najlepszą publikację o tematyce historycznej w ramach Nagrody im. Janusza Kurtyki organizowanej przez SDP. Nagrodzony został reportaż „Przerwany lot z Sofii” opublikowany w Plusie Minusie.

Marek Kozubal: Dlaczego rząd chce utajnić ekshumacje w Ukrainie?

Ministerstwo Kultury nie będzie informowało o miejscach, gdzie planowane są ekshumacje polskich ofiar zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów. Argumentacja resortu zupełnie do mnie nie przemawia.

Więcej pieniędzy dla kombatantów i działaczy opozycji antykomunistycznej

O 68 proc. większy jest tegoroczny budżet Urzędu do spraw Kombatantów. To oznacza, że więcej pieniędzy trafi do represjonowanych w czasie PRL.

Sondaż IBRiS: Ukraina powinna zamknąć sprawę ekshumacji. Polska stawia warunki

Historia ciąży na relacjach polsko-ukraińskich. Połowa Polaków uważa, że bez zamknięcia spraw ekshumacji nie powinno dojść do przystąpienia Ukrainy do NATO lub Unii Europejskiej.

Marek Kozubal: Dlaczego Jacek Siewiera odszedł z BBN? Oficjalny powód to tylko doskonały pretekst

Nie ma miejsca na scenie politycznej dla urzędnika apolitycznego i koncyliacyjnego, jest dla czystej polityki, czytaj politycznej młócki. Czy to było tłem rezygnacji Jacka Siewiery z kierowania BBN?

Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki

– Zbrodnicze eksperymenty medyczne w Auschwitz obciążają niemieckie elity – nie ma wątpliwości prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.

Zbrodnie Auschwitz obciążają niemieckie elity

W marszach śmierci, które w styczniu 1945 r. wyruszyły z KL Auschwitz-Birkenau, zginęło od 9 tys. do 15 tys. więźniów – ustalił pion śledczy IPN.

Polacy zbadają grobowiec tajemniczego faraona

Dzięki publicznej zbiórce polscy naukowcy rozpoczną w Egipcie prace w grobowcu faraona Szepseskafa, który dotychczas nie był kompleksowo zbadany.

80. rocznica marszu śmierci z KL Stutthof. 170 km w mrozie sięgającym poniżej 20 stopni

80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.

MSWiA ma pomysł, jak przyciągnąć uczniów do klas mundurowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stara się zachęcić młodych ludzi do wstępowania do klas mundurowych, czyli takich, nad którymi patronat ma policja oraz Straż Graniczna. Co proponuje MSWiA?

Ofiary represji nie są jednakowo traktowane. Czy to się zmieni?

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie widzi możliwości zrównania świadczeń, które otrzymują różne grupy, które w przeszłości padły ofiarą represji politycznych np. Sybiraków i działaczy opozycji antykomunistycznej.