Biografia od końca
Ile w życiu Hawkinga było geniuszu, a ile celebryckiej sławy – analizuje Charles Seife.
Mars wzięty!
Lockdown stworzył zapotrzebowanie na szczególny rodzaj rozrywki: wciągającej, skomplikowanej i zajmującej jak najwięcej czasu. Wszystkie te cechy ma „Terraformacja Marsa" autorstwa Jacoba Fryxeliusa, chemika i nauczyciela akademickiego. To nie powinno jednak mylić: walor edukacyjny gry jest skromny, a podstawowe fakty, z jakimi nas zapoznaje, nie są bynajmniej wiedzą tajemną. Jednak na uproszczenia naukowe nie ma co wybrzydzać, bo nie o naukę tu chodzi, tylko o dwie, trzy godziny zajmującej rozgrywki.
Nierozwikłane zagadki fizjologii uczuć
Za uczuciami stoi chemia – przywykliśmy brać to za pewnik. Jednak fizjologiczna strona najbardziej pożądanych uczuć wciąż pozostaje dla naukowców tajemnicą. Nie wiemy nawet, jak dokładnie działają takie leki jak prozac.
Oprogramowanie do homo sapiens
Napisać, że jakaś książka to kompendium wiedzy, to złożyć na jej okładce pocałunek śmierci. Oczami duszy zaczynamy widzieć pozycję grubą, solenną, sztampową i nudną. Na szczęście z wyżej wymienionych przymiotników tylko pierwszy odnosi się do „Genu. Ukrytej historii" Siddharthy Mukherjeego. To 500-stronicowe kompendium wiedzy o genetyce jest bowiem książką ciekawą, pogłębioną, klarowną i wciągającą.
Lament i galop zmarłych
Jest rok 1862, nekropolii w Georgetown przybył właśnie nowy mieszkaniec – zmarły na tyfus Willie, ukochany syn prezydenta Abrahama Lincolna. Po północy prezydent przychodzi do kaplicy, gdzie złożono ciało dziecka. Wyjmuje je z trumny, płacze, obwinia się o jego śmierć, próbuje pogodzić ze stratą. Ma nadzieję, że chłopiec jest „w miejscu jasnym, cierpieniu niedosiężny".