Isański, Kozłowski: gdy sądy porzucają obywateli, RPO musi bronić ich mocniej
Cieszy każde zainteresowanie Rzecznika Praw Obywatelskich łamaniem praw obywatela. Właśnie zgłosił swój udział do jednej ze skarg kasacyjnych obywatela w sprawie podatkowej (II FSK 2603/20) dotyczącej rażącego naruszenia prawa poprzez wydanie decyzji nakładającej podatek, gdy z ustawy on nie wynika. Jednak taka inicjatywa może pomóc jednej osobie, której sprawa i tak jest już wygrana, dzięki wcześniejszym działaniom Fundacji Praw Podatnika, o czym RPO doskonale wie. Potrzebne jest działanie systemowe.
Nie bagatelizujmy słów Jarosława K.
Słowa posła Kaczyńskiego już nie tylko wracają nas do epoki PRL, ale do epoki lat 30 XX wieku. Podobnie jak to było z nacjonalizmem tych dawnych lat: jego banalizowanie, lekceważenie czy nawet wyśmiewanie jest wodą na jego młyn.
Isański, Kozłowski: Czy można rażąco negować rażące naruszenie prawa?
Jest to sprawa, którą prawnicy anglosascy nazywają focal point – punkt, w którym jak w soczewce zbiegają się wszystkie zasadnicze pytania, dotyczące jednego z zasadniczych zagadnień danego systemu prawa. Opisuję ją z punktu widzenia współczesnej filozofii i teorii prawa zastosowanej do polskiej praktyki prawa.
Isański, Kozłowski: Czy w NSA wystarcza prezes z doskoku?
Czemu prezes Forda nigdy nie brał pieniędzy spoza swojej firmy. Zestawmy to pytanie z unikalną w skali nowoczesnego świata praktyką sędziowską w Polsce. Zastanówmy się, dlaczego naukowiec prawoznawca nie powinien łączyć swych funkcji zawodowych z pozostawaniem sędzią?