Aktualizacja: 13.09.2018 13:16 Publikacja: 13.09.2018 13:09
Foto: adobestock
Na terytorium Czech, poziom reki Łaby spadł do rekordowo niskiego [poziomu, dzięki temu spod wody wyłoniły się dziwne, wyryta na kamieniach napisy. Zjawisko to ma miejsce w północno-zachodniej części kraju, u ujścia Ploucznicy do Łaby, w rejonie Decina.
Na jednym z odsłoniętych głazów widnieje napis wyryty w 1616 roku:"Jeśli mnie zobaczysz, zapłaczesz". To stwierdzenie ma związek z panująca wówczas suszą i jej następstwem - głodem.
Około 1-2 proc. DNA współczesnych ludzi pochodzi od neandertalczyków. Najnowsze badania pokazują, że szczytowy monet mieszania się genów miał miejsce ok. 47 tys. lat temu. Geny neandertalskie wpłynęły na nasz genom w zakresie takich funkcji jak pigmentacja skóry, odpowiedź immunologiczna i metabolizm.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Chińskim archeologom udało się odkryć ślady procesu fermentacji piwa ryżowego z okresu neolitycznego. Zbadano skamieniałości z kilkunastu starożytnych naczyń, pochodzących z wykopalisk archeologicznych w Shangshan w Chinach.
Najnowsze wyniki badań potwierdziły jedną z teorii dotyczących diety prehistorycznych mieszkańców Ameryki Północnej. Archeolodzy dokonali analizy diety matki na podstawie szczątków dziecka pochodzących sprzed ok. 12 800 lat.
Polscy naukowcy zbierają pieniądze na misję archeologiczną, w trakcie której zostanie zbadany królewski grobowiec w Egipcie. Potrzeba 250 tys. zł.
Południowo-wschodni meksykański stan Campeche stał się przedmiotem zainteresowania naukowców, odkąd okazało się, że w leśnych gęstwinach znajdują się ruiny dawnego miasta Majów. Prawdopodobnie założono je przed 150 r. n.e.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przyznała, że doniesienia mediów o nieuczciwych praktykach firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez wrześniową powódź, mogą się potwierdzić. Praktyki te prześwietli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Dzięki publicznej zbiórce polscy naukowcy rozpoczną w Egipcie prace w grobowcu faraona Szepseskafa, który dotychczas nie był kompleksowo zbadany.
Grecki parlament debatuje nad przepisami, które mają wesprzeć walkę z suszą. Plany zakładają między innymi napełnianie basenów hotelowych nie słodką, ale słoną wodą z morza.
Jaki był ubiegły rok dla branży ubezpieczeniowej w Polsce i jakie główne trendy możemy obserwować w 2025 r.? Rozmawialiśmy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Miniony rok przyniósł ubezpieczycielom potężne wyzwania związane ze zmianami klimatu. Zapewne pojawią się one i w 2025 r. Do tego dojdą ryzyka, których źródłem są niekorzystne zmiany demograficzne, a rosnące koszty szkód popchną w górę ceny polis OC.
Od 6 stycznia przedsiębiorcy z terenów objętych wrześniową powodzią mogą składać wnioski do ZUS o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pomoc obejmuje zarówno przedsiębiorców, którzy zostali bezpośrednio, jak i pośrednio, dotknięci skutkami powodzi.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Dziesięć najbardziej kosztownych katastrof klimatycznych 2024 roku kosztowało łącznie co najmniej 230 miliardów dolarów – oceniają przedstawiciele organizacji pomocowej Christian Aid. Zastrzegają przy tym, że podane liczby opierają się głównie na stratach ubezpieczonych, więc rzeczywiste koszty mogą być o wiele większe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas