Koronawirus: Niepewne terminy egzaminów adwokackiego i radcowskiego

- Z powodu epidemii przesunięto termin tegorocznego egzaminu adwokackiego i radcowskiego. Mają się odbyć pod koniec czerwca, o ile sytuacja na to pozwoli. Powoduje to niepewność i stres osób, które chciały przystąpić w tym roku do egzaminów - nie wiedzą, czy już powinny informować swoich pracodawców o terminie i składać wnioski o urlop szkoleniowy - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Aktualizacja: 16.05.2020 10:59 Publikacja: 16.05.2020 00:01

Koronawirus: Niepewne terminy egzaminów adwokackiego i radcowskiego

Foto: Adobe Stock

Zdaniem RPO decyzja o nowym terminie egzaminów powinna być poprzedzona stosowną analizą i konsultacjami. Ministerstwo Sprawiedliwości nie wskazuje zaś, jak zapewni bezpieczne i higieniczne warunki egzaminów.

Osoby, które w 2020 r. chciały przystąpić do egzaminu adwokackiego i radcowskiego zgłaszają się ze skargami do Rzecznika Praw Obywatelskich. Pierwotny termin tych egzaminów wyznaczono na 24-27 marca 2020 r., jednak z powodu epidemii Ministerstwo Sprawiedliwości przesunęło go. Ostatnio resort ogłosił, że egzaminy mogą się odbyć 23-26 czerwca - o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli.

Zgodnie z przepisami, w przypadku przeszkody uniemożliwiającej przeprowadzenie egzaminu w wyznaczonym terminie, Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych, wyznacza dodatkowy termin egzaminu.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela w liście do Ministra Sprawiedliwości podkreślił m.in., że wskazane wydaje się, aby zachować termin z Prawa o adwokaturze i by egzamin adwokacki przeprowadzono nie wcześniej niż 90 dni po jego ogłoszeniu. Jednakże, gdyby z uwagi na okoliczności konieczne było ogłoszenie go z mniejszym wyprzedzeniem czasowym, powinien być zachowany minimum 45-dniowy odstęp między datą ogłoszenia a terminem egzaminu.

Czytaj także: Ile za egzaminy na aplikacje - Bodnar pisze do Ziobry

- Takie wcześniejsze powiadomienie o egzaminie pozwoli na podjęcie przez aplikantów przerwanej nauki do egzaminu, a z drugiej strony umożliwi organizacyjne przygotowanie egzaminu przez samorząd - uważa Bodnar.

RPO zwraca uwagę, że ci, którzy zamierzali przystąpić w tym roku do egzaminów, pozostają w niepewności terminu i warunków ich przeprowadzenia. - Nie wiedzą, czy już powinny informować swoich pracodawców o terminie egzaminu i składać wnioski o urlop szkoleniowy - zauważa. - Nie mogą również czynić innych planów z uwagi na niepewność co do planowanego terminu egzaminu - dodaje.

Według Bodnara w obecnej sytuacji trwającej pandemii podjęcie decyzji o nowym terminie egzaminu powinno być poprzedzone stosowną analizą i konsultacjami z odpowiedzialnymi podmiotami. - Zgromadzenie wielu osób przystępujących do egzaminu oraz członków komisji niesie potencjalne ryzyko zakażenia - podkreśla RPO. - Ministerstwo Sprawiedliwości nie wskazuje zaś, jak zapewni bezpieczne i higieniczne warunki zdającym i członkom komisji - podsumowuje.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra Zbigniewa Ziobry o stanowisko w sprawie.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku