Minister Zdrowia: kwarantanna będzie krótsza

Będziemy zmieniali zasady zarówno kwarantanny, jak i izolacji - zapowiedział w czwartek nowy minister zdrowia Adam Niedzielski. Proponuje skrócenie kwarantanny z 14 do 10 dni. W tym czasie nie będą wykonywane testy, jeśli izolowany nie będzie miał objawów COVID.

Aktualizacja: 27.08.2020 14:24 Publikacja: 27.08.2020 14:12

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Horenst1

dgk

- Podjąłem pierwszą ważną decyzją w odpowiedzi na sygnały docierające do nas z wielu stron - zarówno ze strony środowiska medycznego, jak i od pacjentów którym zdarzało się, że izolacje które często są mylone z kwarantannami trwały bardzo długo ze względu na konieczność powtarzania testów, których sprawność pozostawiała do życzenia - mówił następca Łukasza Szumowskiego w resorcie zdrowia.

Minister Niedzielski twierdzi, że są dowody, m.in. z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że 10-dniowy okres izolacji jest bezpieczny i nie powoduje wielkiego wzrostu ryzyka w stosunku do czternastodniowej kwarantanny. Potwierdzają to także standardy WHO.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że rozporządzenie skracające okres kwarantanny może być gotowe już w tym tygodniu.

- Dzisiaj po południu zostanie zaprezentowany pakiet dwóch lub trzech rozporządzeń ministra zdrowia zmieniających zarówno zasady kwarantanny, jak i izolacji - zapowiedział.

Obecnie  okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku COVID-19 kończy się po upływie 24 godzin od czasu wprowadzenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego ujemnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, finansowanego ze środków publicznych, uzyskanego z materiału klinicznego pobranego od osoby poddanej kwarantannie, nie wcześniej jednak niż 7. dnia, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu  narażenia na  COVID-19 lub styczności ze źródłem zakażenia. 

W przypadku, gdy takie badanie nie zostanie wykonane, kwarantanna może zakończyć się po 14 dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu  narażenia albo styczności.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku