CDZ pro bono ws. zwolnionego katechety

Kancelaria Chajec Don-Siemion & Żyto w ramach działalności pro bono reprezentowała przed Sądem I instancji oraz Sądem II instancji, nauczyciela historii, który był także katechetą, a jednocześnie należał do związku zawodowego. Sprawa dotyczyła bezprawnego zwolnienia z pracy w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu.

Publikacja: 28.09.2017 17:32

CDZ pro bono ws. zwolnionego katechety

Foto: Fotolia

Główny zarzut dotyczył nierównego traktowania pracowników ze względu na sposób zatrudnienia i rozwiązania umowy o pracę. Szkoła rozwiązała bowiem z nauczycielem stosunek pracy z powodu cofnięcia mu tzw. misji kanonicznej do nauczania religii bez względu na przysługującą pracownikowi ochronę z tytułu przynależności do związku zawodowego.

Sąd I instancji, chociaż nie uwzględnił zarzutu nierównego traktowania, przyznał jednak zwolnionemu nauczycielowi odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy. Sąd II instancji, zmieniając dodatkowo wyrok na korzyść pracownika, przywrócił go do pracy na stanowisku nauczyciela historii i przyznał mu wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10