Jan Winczorek, Grzegorz Wiaderek: Nieodpłatna pomoc prawna – czas na poważne zmiany

System bezpłatnych porad powinien być bardziej elastyczny i innowacyjny, świadcząc usługi niedostępne na rynku i uzupełniając luki w ofercie. Mógłby realizować zarówno wsparcie prawne, jak i interdyscyplinarne, czyli specjalistyczne poradnictwo z innej dziedziny, np. psychologa.

Publikacja: 22.01.2025 04:30

Jan Winczorek, Grzegorz Wiaderek: Nieodpłatna pomoc prawna – czas na poważne zmiany

Foto: Adobe Stock

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport z kontroli działalności systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej (dalej: „system porad”). To już druga tego rodzaju kontrola NIK w ciągu dziewięcioletniej historii systemu – i ponownie wnioski są negatywne.

System, który miał świadczyć obywatelom usługi prawnicze na etapie przedsądowym, jest nieskuteczny i nieefektywny. W 2023 r. udzielił jedynie 509 tys. porad, choć mógłby kilkakrotnie więcej. Są takie punkty porad, w których nie pojawia się nawet jeden klient dziennie. Przekłada się to na wysokie koszty jednej porady, sięgające w przeliczeniu nawet kilkuset złotych, choć jednocześnie kwoty wynagrodzeń usługodawców w przeliczeniu na godzinę pracy są niskie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Uderz w stół, myśliwi się odezwą
Rzecz o prawie
Patrycja Pobideł, Mariusz Ulman: Sądownictwo czeka na lepsze projekty
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Zróbmy sobie zamach stanu
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Szkodliwe przyzwolenie na odseparowanie
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Nie skreślać „jej”