Ekspozycja przypomina, że od lat 20. XX wieku fotografia stała się głównym medium wizualnym opisującym i dokumentującym rzeczywistość, a jednocześnie przestrzenią nowatorskich, awangardowych eksperymentów. Na wystawie oglądamy więc fotografię reportażową, dokumentalną o polityczno-socjologicznych kontekstach, portretową, modowo- reklamową, sportową i artystyczną.
Pierwszy wariant ekspozycji był prezentowany w Landes Museum w Bonn. Tam skupiał się na niemieckiej fotografii w czasach Republiki Weimarskiej, w latach 1919-1933. Wersja w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie została znacznie bardziej rozbudowana, poszerzona o polski kontekst fotografii międzywojennej.
- Zdecydowaliśmy się w przypadku polskiej fotografii tej cezury czasowej nie kończyć na 1933 roku, bo rozwój nowoczesnego języka następował w niej i później w okresie międzywojennym. Myślę, że to zestawienie tworzy polsko-niemiecki dialog obrazów. I mimo pewnych różnic, pokazuje uniwersalność rozwiązań dotyczących samej fotografii. Przedstawiamy wielość fotografii okresu międzywojennego, tworząc opowieść o historii, ale i pokazując dynamikę i kreatywność rozwoju fotografii – mówi „Rzeczpospolitej” Natalia Żak, polska kuratorka wystawy.
Oczami fotoreporterów
Pokaz podzielono na dziewięć tematów: rewolucja i narodziny republiki, taniec, portret, moda i fotografia, praca, Nowe Widzenie, sport, blask i niedola, epilog.
Ponad 300 zdjęć, a także książki i czasopisma pokazują prace takich wybitnych twórców, jak Martin Munkácsi, mistrz fotografii prasowej, znany z dynamicznych kompozycji fotograficznych, August Sander, autor wybitnych portretów socjologicznych, Albert Renger-Patzsch, czołowy przedstawiciel Nowej Rzeczowości, Yva (Else Neuländer-Simon), słynąca z fotografii mody, Karl Blossfeld, znany z precyzyjnych fotografii roślin, Alfred Eisenstaedt, twórca fotożurnalizmu, czy pochodząca z Poznania fotografka Lotte Jacobi. Polskich mistrzów reprezentują m.in.: Aleksander Krzywobłocki, specjalizujący się w surrealistycznych fotografiach, Janusz Maria Brzeski twórca awangardowy, Zofia Chomętowska, Benedykt Jerzy Dorys, słynący z fotografii portretowej, Jan Bułhak - nestor polskiego piktorializmu, Henryk Poddębski, wybitny fotoreportażysta i kronikarz II RP, czy Marian Fuks, który założył I agencję prasową w Polsce.